Jakub Červenka: Vyšší bilanci obchodu podpořil vývoz chemických látek

8. 1. 2018 18:51

Zahraniční obchod v listopadu vykázal přebytek 11,7 mld. Kč (v národním pojetí). Oproti listopadu minulého roku je tak saldo zahraničního obchodu vyšší o 3,4 mld. Kč. Trh v mediánu odhadoval přebytek ve výši 5,3 mld. Kč. Vývoz v národním pojetí rostl 2,6 % r/r a dovoz 1,4 % r/r. V obou případech jde o pokles meziročního tempa růstu oproti říjnu. Přesto se jedná nejvyšší listopadový přebytek obchodu v historii měření.

Jakub Červenka: Vyšší bilanci obchodu podpořil vývoz chemických látek
Foto: pixabay.com
Popisek: Zisk - ilustrační foto
reklama

Při pohledu na hlavní obchodní kategorie zboží nejvíce meziročně vzrostl vývoz oděvů (+21,7 %). Největší vliv na celkový objem exportu měl ale výrazný růst vývozu chemických látek (+9,9 %). Naopak silnější meziroční propad byl zaznamenán u vývozu černého a hnědého uhlí (-23,0 %) a zemědělských produktů (-15,4 %).

Na straně importu nejvíce meziročně vzrostl dovoz koksu a rafinovaných ropných produktů (+16,4 %), kovů (+14,2 %) a zemědělských produktů (+11,1 %). Nicméně oproti loňskému roku silně meziročně zpomalil dovoz ropy (-7,1 %).

Pozitivní vliv na celkový zahraniční obchod měl především redukce deficitu obchodu s chemickými látkami a chemickými přípravky o 1,9 mld. Kč r/r. K tomu se přidává vyšší přebytek bilance se stroji a zařízeními o 1,7 mld. Kč. Naopak nepříznivě bilanci ovlivnilo prohloubení schodku obchodu se základními surovinami. Například deficit obchodu se základními kovy se zhoršil o 2,6 mld. Kč.

Za prvních jedenáct měsíců roku 2017 dosáhl přebytek obchodní bilance 157,1 mld. Kč, o 14,9 mld. Kč méně než za stejné období loňského roku, zejména kvůli pomalejšímu růstu vývozu a vyššímu dovozu. Vývoz v tomto období průměrně rostl 6,1 %, zatímco dovoz rostl 6,9 %. Za rok 2017 očekáváme přebytek zahraničního obchodu mírně nad 160 mld. Kč.

Zatímco rostoucí domácí průmyslová produkce vytváří obrovský hlad po surovinách, ceny surovin a jiných vstupů na světových trzích rostou. V důsledku tak roste jak objem, tak i hodnota dovezeného materiálu.

Za pozitivní bilancí obchodu stál hlavně menší deficit bilance chemických produktů. Po delší odstávce českých rafinérií v roce 2016 vedla následná rekonstrukce k výraznému navýšení kapacity. Český petrochemický průmysl za poslední tři měsíce rostl průměrným meziročním tempem okolo 25 %.

Nicméně z předstihových ukazatelů je zřejmé, že exportéři jsou na hranici svých výrobních kapacit a nestíhají držet krok s tempem růstu objednávek ze zahraničí. V další expanzi jim brání především nedostatek pracovní síly. Podle Indexu exportu, který Raiffeisenbank sestavuje společně s Asociací exportérů, tempo růstu exportu v letošním roce zpomalí přibližně na polovinu.

Jakub Červenka
analytik

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Česko ve středu zájmu

22:35 Richard Seemann: Česko ve středu zájmu

Rakouské sdělovací prostředky bezprostředně reagovaly na prohlášení českých nejvyšších představitelů…