Jakub Petruška: Jak se nakupovalo zlato v loňském roce

31.03.2017 19:52 | Zprávy
autor: PV

Rok 2016 byl pokud jde o zlato opět rekordní. Investiční poptávka dosáhla nejvyšší úrovně od roku 2012, roční příliv do ETF byl nejsilnější od roku 2009 a celosvětová poptávka po zlatých slitcích a mincích byla víceméně stabilní.

Jakub Petruška: Jak se nakupovalo zlato v loňském roce
Foto: archiv
Popisek: Zlaté cihly, ilustrace

Celková globální investiční poptávka vloni vzrostla oproti roku 2015 o 70 %, když z 918,7 vystoupala na 1 561,1 tuny. Určitý pokles byl zaznamenán v Indii, kde v roce 2015 činila poptávka 194,9 tun a meziročně pak klesla o 17 % na 161,6 tuny. Čína naopak zaznamenala 25procentní nárůst, a sice z 228,1 na loňských 284,6 tuny.

Zájem o investiční slitky a mince o něco poklesl. Poptávka byla mimořádně nízká až do čtvrtého čtvrtletí, kdy investoři využili nižší ceny v měsících říjnu a listopadu. Čtvrtý kvartál byl nejlepší od poloviny roku 2013.

Fakta z minulého roku:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Jak to je?

Musí nebo nemusí získat diplomati z Ruska získat povolení pro vstup do ČR? Prý jim stačí poslat e-mail. To jako vám nebo komu? Kdo teď o jejich vstupu do ČR rozhoduje a na základě čeho?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Milan Knížák: Stydím se

15:34 Milan Knížák: Stydím se

Glosa Milana Knížáka.