Jakub Petruška: Nespoutaná česká koruna

14.04.2017 12:29

Posilování koruny může způsobit krátkodobé zvýšení nezaměstnanosti a stagnaci mezd. Zlato by pro české investory mělo zlevnit.

Jakub Petruška: Nespoutaná česká koruna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Je to téměř 3 a půl roku, kdy se Česká národní banka poprvé od roku 2002 rozhodla zasáhnout a vydat se cestou intervencí na devizovém trhu. Hlavním důvodem pro začátek intervencí byla obava z deflace, ale také podpoření růstu české ekonomiky a snížení nezaměstnanosti. Cíl byl jasný –  oslabení koruny na úroveň kolem 27 Kč za euro a nalezení zdravé inflační hodnoty, která byla nastavena na 2 %.

Tento krok byl dobrou zprávou pro exportéry, naopak importéry moc nepotěšil, jelikož dovážené zboží podražilo. Toto rozhodnutí má tedy – jako většina takových kroků – svá pozitiva i negativa.

V listopadu 2013 se rozběhl maratón intervencí a koruna započala svou cestu oslabování od úrovně cca 25,50 až k cílové hodnotě kolem 27 Kč za euro, která se následně udržovala.

Ve čtvrtek 6. 4. 2017 krátce po poledni rozhodla bankovní rada ČNB o ukončení intervencí na devizovém trhu, českou korunu osvobodila a nechala ji volně plout. Ta chvíli nato zareagovala posílením, až se odpoledne dostala na své maximum 26,56 za jedno euro, přičemž poté opět začala oslabovat.

Je před námi období, které se ponese ve znamení volatility koruny a je třeba počkat, kde se naše měna nakonec ustálí. Vše bude záviset na vývoji ekonomiky. Jak již bylo řečeno, intervence prospěly hlavně exportérům; ti teď budou čekat na další vývoj. Posilování koruny se může projevit hned v několika směrech – například v nižší konkurenceschopnosti, možném mírném zvýšení nezaměstnanosti, případně i stagnaci mezd. Nicméně spousta vývozců se na ukončení intervencí připravovala již delší dobu a proti riziku kurzových rozdílů se pojišťovala u svých bank.

Celkové intervence České národní banky činily cca 2 biliony korun, toto číslo každopádně ještě bude upřesněno a zřejmě navýšeno o data za měsíc březen.

Reakce zlata na posílení koruny

Ukončení intervencí a posilování koruny má také vliv na cenu drahých kovů vyjádřenou v korunách. Tato situace by mohla potěšit české investory, kteří by mohli zlato nakupovat o něco levněji. Nicméně nijak obrovský výkyv a snížení ceny zlata se neočekává, jelikož mnohem důležitějšími faktory jsou vývoj kurzu amerického dolaru i akciových trhů, politika ECB, dění ve světě apod.

Jaká byla reakce zlata po skončení intervencí dne 6. 4. 2017?

  • Cena zlata se těsně před oznámením ukončení intervencí (6. 4. 2017 ve 12:30) pohybovala na úrovni 1 024,33 Kč za gram. Hodinu a pár minut nato došlo k poklesu na cca 1 009 Kč za gram, tedy asi o 1,4 %. V průběhu dne však cena ještě padala a na nejnižší úrovni byla zhruba v 17:30. V tuto chvíli byla i koruna nejsilnější a to 26,56 Kč/EUR, přičemž cena zlata za gram činila 1 004,74 Kč, což byl pokles asi o 1,95 %. Jedna unce pak zlevnila v řádu stokorun.

  • V dolarovém vyjádření byla cena zlata ve 12:30 hodin na úrovni 1 253,7 USD/Oz. Po ukončení intervencí, kolem 13:00 činila hodnota 1 251,5 USD/Oz, což byl pokles o 0,175 %. V době nejsilnější koruny, tedy v 17:30, činila hodnota 1 250,9 USD/Oz. Tedy od počátku pokles o 0,223 %. V průběhu dne se pak hodnoty držely v rozmezí od 1 250 do 1 254 USD/Oz.

  • Co se týče eura, ve 12:30 byla cena za unci na úrovni 1 178,13 eur, poté došlo k propadu a ve 12:35 činila hodnota 1 170,25 EUR/Oz. Propad po ukončení intervencí tedy o cca 0,67 %.

Hned následující den ale došlo k výraznému nárůstu ceny zlata, a to z důvodu vojenského útoku USA na syrskou základnu. Z úrovně 1 250 – 1 254 se tak cena vyšplhala na 1 269,85 USD/Oz, tedy o cca 17 dolarů (cca 1,3 %) za unci a byla nejvýš za téměř půl roku. Rostla mimochodem také cena ropy. V pátek tedy došlo k vymazání zisků, které zlato získalo v korunových cenách po čtvrtečních intervencích a cena se vrátila zpět na hodnoty před intervencemi.

Nadcházející týdny a měsíce budeme sledovat vývoj české koruny a její postupné hledání ideální úrovně. Bude nějakou dobu trvat, než se daný kurz ustálí, budeme tedy svědky neustálé volatility. Pokud jde o cenu zlata, ta se odvíjí od kurzu amerického dolaru, ale i vývoje na akciových trzích a světového dění vůbec.

Autor je investiční analytik. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Šťastný konec mafiánských úkladů

20:44 Zdeněk Jemelík: Šťastný konec mafiánských úkladů

Dnes se vracím k trestnímu řízení soudnímu u liberecké pobočky Krajského soudu v Ústí n.L. vedenému …