Jakub Petruška: Putinova láska ke zlatým cihlám

16.03.2017 17:38

Obavy z měnových válek a z devalvace dolaru vedou k nákupům zlata zejména země na východ od Evropy. Tyto státy nechtějí ve svých zásobách držet pouze dluhopisy a devizy a navyšují tak svůj zlatý podíl. Především Rusko je v poslední době na trhu hodně aktivní.

Jakub Petruška: Putinova láska ke zlatým cihlám
Foto: kremlin.ru, tan
Popisek: Vladimir Vladimirovič Putin, prezident Ruské federace

Je obecně známo, že hlavně východní polokoule navyšuje své zlaté rezervy. Naopak Západ se jich spíše zbavuje. Například Kanada veškeré své zlato prodala – svou pozornost obrací na likvidnější aktiva. Také my (Česká národní banka) stále ztenčujeme svoje zásoby drahého kovu – už máme jen necelých 10 tun. Východ jde opačným směrem. A ví proč. Zlato bylo v historii vždy určitým nástrojem moci a vlivu. Velmoci jako Čína nebo Rusko proto své rezervy neustále navyšují.

Rusko každým rokem nakupuje zlato v desítkách tun. Dá se říci, že největší nárůst byl zaznamenán v posledních třech letech. Zejména v posledních měsících úřadování amerického prezidenta Obamy – v říjnu a v listopadu – došlo k výraznému doplnění ruských zlatých rezerv.

V říjnu 2016 země nakoupila 1,3 milionu uncí, což představuje největší přírůstek od roku 1998. Následující měsíc Rusko doplnilo ještě 1 milion uncí. I když si pak v prosinci ruská centrální banka dala pauzu a nenakoupila jedinou unci zlata, její zlaté rezervy narostly jen v roce 2016 o cca 199 tun.

Spekulace o tom, že by se Rusko zbavovalo zlata v době, kdy bylo zasaženo sankcemi a následným úpadkem ekonomiky a znehodnocením rublu, nebyly vůbec na místě. Právě naopak. Období mezi roky 2013 a 2015 bylo ve znamení neustálého navyšování zlatých rezerv, které pokračuje dál.

Rusko je již na šestém místě, co se týče držení zlata. Prim drží USA, následují Německo, Itálie, Francie a MMF. Podíl zlata v ruských rezervách se zvýšil v době globální finanční krize a v posledních letech.

Trend bude pravděpodobně i nadále pokračovat. Je ovšem třeba poznamenat, že např. země jako je Libanon, Egypt, Laos, Pákistán, Kazachstán nebo Turecko mají ve svých zásobách mnohem vyšší podíl zlata, než má Rusko.

Rusko přičítá svým zlatým rezervám velký strategický význam. Jak prezident Putin, tak premiér Medveděv se mnohokrát nechali vyfotit obklopeni zlatými cihlami a mincemi. Oblíbenost zlata u těchto čelních představitelů je obrovská – jsou si vědomi síly tohoto žlutého kovu i toho, že stále narůstá. Ruská centrální banka také vnímá zlato jako 100% záruku v nejisté politické a ekonomické době. Vypadá to tedy, že Rusko jen tak z nastoupeného trendu neuhne a bude i nadále navyšovat své rezervy a budovat si strategickou výhodu.

Autor je investiční analytik. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.