Na to však přírodní zdroje ani ekonomiky dotčených zemí nebyly a stále nejsou dimenzovány.
Pokud by se například počet obyvatel Česka od roku 1980 do roku 2012 zvýšil na dvojnásobek, tak bychom byli v téměř stejné situaci jako Arabové z uvedených zemí. Tady i jinde platí pro lidi přírodní zákony.
Například takové kobylky se při relativně příznivých podmínkách rozmnoží tak, že se pak po spotřebování veškeré zeleně jejich početná hejna k určitému datu zvednou ze země a vydávají se za potravou i do vzdálené ciziny. Tam samozřejmě při svém nadměrném množství způsobí rovněž přírodní i ekonomickou katastrofu.
Nyní můžeme pozorovat i v případě Sýrie, že prvotní impuls k nepokojům a ozbrojeným střetům byl rovněž z důvodu nadměrného růstu počtu obyvatel. V kombinaci se suchem a nízkým růstem ekonomiky bylo možné z vnějšku vyvolat boje mezi vládou a nespokojenci, kteří navíc měli oporu v zahraničních žoldácích vyzbrojovaných americkými zbraněmi.
Podle statistických údajů z let 1970 až 1982 ze Statistické ročenky SNTL a údajů dostupných ve Wikipedii lze tyto skutečnosti porovnat a vyhodnotit:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV