Jan Bureš: ČNB na výročí intervence zhorší prognózu

06.11.2014 10:00

Dnes ČNB na pravidelném zasedání představí listopadovou prognózu a bude hodnotit roční výročí intervencí.

Jan Bureš: ČNB na výročí intervence zhorší prognózu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Horší výkon eurozóny by měl přimět ČNB snížit odhady růstu i inflace pro rok 2015. Srpnová prognóza ČNB stavěla na růstu našeho hlavního obchodního partnera o 1,5 % v tomto a o 2 % v příštím roce (náš odhad je 0,8 % a 1,3 %). Nižší dynamika eurozóny by měla snížit odhady růstu české ekonomiky i domácích mezd pro příští rok. ČNB v roce 2015 počítá s příliš ambiciózním  růstem ekonomiky o 3 % (náš odhad 2%) a mezd o necelých 5 %. Slabší růstové vyhlídky našeho hlavního obchodního partnera tyto předpoklady nahlodávají.

Proto se již dnes může teoreticky dostat na stůl otázka dalšího uvolnění měnové politiky. To může proběhnout skrze natažení intervenčního závazku nebo dalším oslabením kurzu. S dalším oslabením intervenčního kurzu zatím nepočítáme, ale ČNB ho teoreticky může aktivněji komunikovat jako možnou alternativu. A to pravděpodobně pro případ, že by se eurozóna na přelomu roku dostala do recese. Pokud se v tomto duchu změní doprovodný komentář guvernéra, může česká měna i po zasedání zůstat pod tlakem a přiblížit se 28,00 EUR/CZK. V opačném případě pravděpodobně po zasedání ČNB prodejní tlaky zeslábnou a koruna část svých ztrát smaže. I tak ale možnost další devalvace/natažení kurzového závazku zůstane na stole. Sekundární dopady intervencí do reálné ekonomiky nakonec podle nás nebudou vysoké. A pokud v roce 2015 znovu nenaskočí růst v eurozóně, může se otázka další devalvace nabízet čím dál víc.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

13:57 Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

Čínský automobilový průmysl narazil na odbytovou bariéru spalovacích motorů. V největších čínských m…