Napjatější hospodaření řady domácností se projevilo v nárůstu podílu základních výdajů na celkových útratách. Výdaje na bydlení a potraviny vzrostly v posledních letech nad 42 % a dohromady s výdaji na dopravu tvoří přes 52 % veškerých výdajů domácností. Ve vyspělých západoevropských ekonomikách zpravidla domácnosti dávají za bydlení a potraviny o poznání méně – v Německu je to přibližně 35 % veškerých výdajů. Pokles reálných mezd v kombinaci s úsporami na zbytnějším zboží a službách, mimo bydlení a potraviny, výrazně omezil domácí inflační tlaky. To se nelíbí ČNB, která je chce prostřednictvím intervencí spuštěných na konci minulého roku vrátit zpátky do hry.
Zatím vidíme efekty intervencí pouze v krátkodobém nárůstu spekulativní spotřeby. Na konci roku 2013 (oproti roku 2012) výrazně vzrostly nákupy zahraničních dovolených (o více než 50 %) nebo telefonů (o více než 30 %). S vysokou pravděpodobností se ale jedná o spekulativní nákupy spotřebitelů obávajících se nárůstu cen. Tento efekt by měl ale v dalším průběhu roku vyšumět.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz