Jan Bureš: Politická přestřelka mezi Římem a Bruselem…

23.11.2018 9:45

Politická přestřelka mezi Bruselem a Římem se posunula do další fáze. Zpráva Evropské komise je prvním krokem k nastartování procedury při nadměrném schodku.

Jan Bureš:  Politická přestřelka mezi Římem a Bruselem…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš
reklama

V následujících týdnech Evropská komise připraví další dokumenty a podklady pro členské státy - především návrh pro rozhodnutí rady o nadměrném schodku a návrh závazných doporučení pro Itálii. Doporučení by měla obsahovat závazné cíle pro rozpočet, strukturální rozpočet a dluh, a to vše podmíněné makroekonomickou prognózou Evropské komise.

To je dost důležitý předpoklad, protože italské ministerstvo financí do této chvíle sázelo na přehnaně optimistický růst. Zatímco Evropská komise odhaduje příští rok v Itálii růst o 1,1 % a trhy vzhledem k růstu napětí ještě nižší, italské ministerstvo postavilo svůj rozpočet na předpokladu silného růstu o 1,5 %.

Pokud rada (členské země) rozhodne o existenci nadměrného schodku a přijme doporučení, měla by mít Itálie zhruba 6 měsíců na jejich splnění - přesvědčení Komise, že se dostává na správnou cestu. Pokud se jí to nepovede, následuje nová sada doporučení a sankce, které mohou vést až k finančním sankcím pro třetí největší ekonomiku eurozóny. Komise teoreticky může navrhnout finanční postih (platbu neúročeného depozita ve výši 0,2 % HDP) již při první sadě doporučení, o které bude rada pravděpodobně hlasovat v prosinci nebo v lednu. To zatím stále není základní scénář a pro většinu trhů by to bylo překvapení.

V tuto chvíli hraje Itálie s Bruselem “ostřejší hru” a sází na to, že tím na domácí scéně získá politické body. Většina trhu ovšem i nadále počítá s tím, že se po určitých ústupcích s Bruselem dohodne. Problém může být v tom, že dočasné tržní napětí ještě výrazněji zhorší hospodářské vyhlídky pro italskou ekonomiku. A to může ve finále tlačit italskou vládu do ještě úspornějších rozpočtů.

Jan Bureš
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jindřich Berounský: Ministerská fraška výběru dopravce na rychlíkové linky směřuje k ÚOHS i orgánům činným v trestním řízení

12:52 Jindřich Berounský: Ministerská fraška výběru dopravce na rychlíkové linky směřuje k ÚOHS i orgánům činným v trestním řízení

Zatímco v Evropské unii představuje liberalizace železnice v osobní dopravě a závazku veřejných služ…