Jan Campbell: Bílá kniha a tmavé letní nebe

06.06.2016 20:54 | Zprávy

Měsíční tréning na horší časy vyžaduje držet dietu v tom nejširším slova smyslu, tj. včetně nečtení zpráv a mailů. Dietu a tréning mi narušila dnešní zpráva o Bílé knize MO SRN. Bílá kniha totiž sděluje, že z Ruska-partnera se stalo Rusko- protivník. To neznamená jenom protivník SRN, i když se jedná o německou Bílou knihu.

Jan Campbell: Bílá kniha a tmavé letní nebe
Foto: Archiv
Popisek: Jan Campbell

Nepředpokládal jsem, že kniha bude zveřejněna do návratu do všedního pracovního dne. Zato jsem správně předpokládal, že se nedávná debata o vztahu Evropy k USA a Rusku bude koncentrovat na hlasy Miroslava Polreicha a Cyrila Svobody, a že debata nebude o kvalitěvztahu Evropy-SRN, USA-NATO s Ruskem. Proto jsem napsal obsáhlejší článek na téma vztahu před debatou. Během debaty oba hlasy indikovaly, byť každý z jiného rohu a úhlu pohledu, že nedojde – nehledě na tmavé nebe - k většímu konfliktu ve světě. Protože mé předpoklady, včetně těch posledních, mají v sobě nejenom západní logiku, ale i něco jiného, pro mladé novináře a mnohé čtenáře těžko pochopitelného, přijal jsem narušení tréningu zprávou o 80 stránkové Bílé knize, prvně od roku 2006revidované, jako možnost nabídnout krátký přehled dalších důvodů, proč evropské letní nebe bude tmavé, bouřkové, byť ještě ne válečné, i po slunovratu. Proč se současné přírodní katastrofy v Německu a Francii budou jevit jako cvičení na dobu mnohem temnější. Přehled se vztahuje na poslední zveřejněné informace z SRN, NATO, USA, ČLR a RF.

Představitelé německé vedoucí politické elity nabízejí veřejnosti zprávy, jejichž obsah nelze podceňovat již proto, že jejich vliv není omezen na SRN a sousedy. Jedná se o směs politických a hospodářských potřeb, přání, protikladů a právních nesmyslů, které se prý mohou (s)plnit. Stačí, když bude Rusko tancovat podle německé píšťalky a dirigenta z USA, a nám všem bude dobře. Vše se vrátí do starých kolejí. Jenže: nikdy nevstoupíš do téže řeky, praví čínské přísloví. Podrobnosti změn v Bílé knize, ke kterým patří digitální a kybernetické schopnosti Ruska, podle Západu zaostalého, stejně jako ukazování ruských zad a zadků tvářím západních politiků vyzařujících negativní empatii budou brzo popisovat západní a východní masová média. Každý po svém. Nezapomenou samozřejmě uvádět odhodlanost k míru a k boji za mír. Pozapomenou připomenout, že mír přichází po boji, že v dnešní době se válka nevyhlašuje.  Podobně jako těhotenství nebo přechod. Proto některé dámy dlouho neví, v jakém jsou stavu. Mají jiné starosti. Podobně je tomu u politiků, ekonomů, vojáků.

Ze současných bojů v Evropě a ve světě na poli hospodářském, sociálním, kulturním a politickém, abych jmenoval ta známá pole, vyjdou vítězové a poražení. Příklad Donbasu a Doněcka s výslednými tzv. Minskými dohodami ukazuje, že v malých bojích mohou nastat situace, kdy poražený diktuje, nebo se alespoň snaží ze všech sil diktovat vítězi. K této situaci došlo především díky Rusku, trpělivosti prezidenta Putina a naději, kterou vyjadřuje téze Miroslava Polreicha. Boje však mají svojí dynamiku. Ta může vzít vůdcům kontrolu nad bojem i bojovníky. Na mysli mám větší boje a bojiště, než je Ukrajina. Pro větší boje je určeno NATO, nebo tzv. koalice ochotných. Boje o geopolitické zájmy vždy probíhaly a budou probíhat jinak, než dovoluje myšlení vojáka nebo diplomata. Ne proto, že by jejich myšlení a logika ztratily svůj smysl. Naopak: potvrdí se, že logika sama o sobě nic ne (z)může. Jinými slovy: Naše myšlení o protivníkovi se nám jeví jako správné, protože odpovídá naší logice a kritériím, kterými jsme náš model o myšlení protivníka vybavili. Skutečnost však byla vždy, je dnes, a bude proto i zítra, po boji, zcela jiná. To platí o to víc v boji USA s Čínou. Koalice ochotných ze států JVA s účastí NATO má posílit pozice USA v regionu proti Číně. Kdyby USA neměly v JVA tolik co ztratit a nemyslely své akce proto tak vážně, smál bych se. V Evropě pokračujeme v přepisování a zapomínání nejenom historie, ale i skutečnosti, že vítězství nemůže existovat samo o sobě. Musí být ve vztahu k něčemu druhému. O vztahu a jeho kvalitě byl poslední příspěvek. Co je to druhé?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla