Horké prostředí tvoří v den voleb nejenom cca 54 000 vojáků, policistů a členů tajných bezpečnostních služeb, majících za úkol jakž takž zabezpečit volby, ale i série již provedených výbuchů (v době práce na příspěvku) v bezprostřední blízkosti volebních místností. Horké prostředí Afghánistánu má své kořeny daleko před porážkou Talibánu před 17 lety. Tříleté zpoždění voleb, sebevědomé aktivity Talibánu a rostoucí počet do Afghánistánu importovaných IS extrémistů na jedné straně, nedávná jednání amerického vyslance pro mírová jednání v Afganistánu Zalmay Khalizada v Kataru s představiteli SAE, Pákistánu, SAT a Talibánu, a většinová pozice českých politiků nehodlajících stáhnout české vojáky z Afganistánu, i když nečekají úspěch, to vše dovoluje mluvit o neúspěchu západního exportu demokracie do pragmaticky orientovaného a hrdého Afganistánu.
Uvedené potvrzují poslední veřejně dostupné výroky, včetně ex-ministra zahraničí Zaorálka. Cituji z Právo, z 19.10.: Jde o to, abychom nevytvářeli protektorát na věčné časy, ale abychom hledali způsob, jak situaci dovést k vyústění, v němž nebude potřeba našich vojáků. Fantastové typu předsedkyně branného výboru, Jany Černochové (ODS), která, cituji: Dokonce (jsem) přesvědčena, že by bylo na místě znovu vyslat rekonstrukční tým, který má v oblasti dobrou pověst, protože pomáhal stavět školy a přehrady, by si mohli uvědomit, že ČR se k žádné obchodně lukrativní zakázce, o projektech nemluvě, v budoucnu nedostane. Stačí se seznámit s nedávným článkem v Financial Times, který jasně a přesvědčivě popisuje ztrátu smlouvy německého Siemens na dodávku elektřiny v Iráku v hodnotě 15 miliard USD ve prospěch americké GE. Embargo, dodávky iránského plynu byly slabší než důvody amerického tlaku: 7 tisíc padlých amerických vojáků v Iráku od 2003.
Pro kontrolu fantazírování o Afghánistánu, obsahujícího další český tunel pro odtékání peněz, a tvorbu realistické zahraniční a vnitřní politiky, vše v kontextu nadcházejících oslav 100 let od založení Republiky Československo,doporučuji si přečíst nedávno vydanou knihu v českém jazyce Praha na hřbitově metropolí (ISBN 978-80-7557-129-8). Někdo z materiálně dobře zabezpečených politiků by ji mohl darovat svým kolegům ve vládě, Senátu, PS, a univerzitním fakultám zaměřených na politologii, historii a sociologii. Zcela určitě by dárce našel způsob jak dar odepsat z daní. Pro neinformované ohledně historie, o českých výdajích v Afghánistánu v miliardách Kč ročně, a za poslední desetiletí uvádím odkaz: http://www.mise.army.cz/scripts/detail.php?id=3699 (10.9.2017 a novější). Kdo si myslí, že může v demokratické ČR z veřejně dostupných pramenů zjistit přesný počet českých účastníků afgánských misí, musí být zklamán. Otázka v žádosti podle zákona par. 6 odst. 1 zákona č 106/Sb. O svobodném přístupu k informacím nebyla konkrétně odpovězena. Dva a půlstránkový seznam odkazů na internetové stránky MO jako odpověď, mluví sám za sebe a přinejmenším o mlžení již proto, že se čísla nedají (s) počítat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?
Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím
Další články z rubriky

17:25 Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék
„Jááá su malýýý myslivéééčééék sotvááá flintůůů nesůůů …“ Kdo by neznal tohle a další halekání nocí,…