Obojí se velmi dobře ukázalo v průběhu návštěvy českého premiéra Bohuslava Sobotky ve Spojených státech.
Na úvod zmiňme to dobré: Našeho premiéra sice nepřijal sám prezident Obama, sešel se ovšem s viceprezidentem Bidenem a rozhovor se protáhl na dvojnásobek plánovaného času.
Americká strana nezapomněla zdůraznit, jak si váží české účasti na misi v Iráku i nyní prodloužené misi v Afghánistánu, že oceňuje české odhodlání zvýšit naše výdaje na obranu a jak si cení české tradice obhajoby lidských práv.
Na druhou stranu se jen velmi těžko dá maskovat značné ochlazení vztahů, na jejichž vřelost jsme byli v 90. letech tak hrdí.
Oficiální prohlášení se přímému vyjádření těchto změn vyhýbají, ty zaznívají v zákulisí a také komentátoři si nemusejí tolik dávat pozor na diplomatická vyjádření.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Sobotka , USA , Fingerland
autor: rozhlas.cz
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.