Jan Jůn: Londýn bude hodnotit přínos končící Olympiády

12.08.2012 21:10 | Zprávy

Letní Olympijské hry v Londýně se chýlí ke konci a po nedělní závěrečné ceremonii příjde na řadu bilancování – jak úspěchů a přínosů, tak i nesplněných očekávání.

Jan Jůn: Londýn bude hodnotit přínos končící Olympiády
Foto: Archiv
Popisek: Londýn 2012

Budiž však předem konstatováno, že pokud se ještě něco neočekávaného nepřihodí, budou si ve dvou bodech hodnocení Britové moci gratulovat.

Nejen kvůli více než padesátce získaných medailí a skvělého třetího místa v pořadí účastnických zemí, hned po Číně a Americe, ale i co se týče vlastní velmi profesionálně připravené organizace her. Pochvaly a spokojenost Britů – a dá se říci dokonce nadšení -- se objevily už po zahajovacím ceremoniálu, který ve srovnání s pekingským bombastickým ,,nej, nej‘‘ byl úmyslně skromnější, i když nešetřil efekty. A téma krátké historie Britských ostrovů od kdysi ,,příjemné zelené země‘‘, přes průmyslovou revoluci, vykování olympijských kruhů a zpět k ,,příjemné‘‘, i když poněkud méně ,,zelené‘‘ zemi, bylo přesně tím, co si podvědomě mnozí představovali. Téma pomohla zvýraznit i skutečnost, že Olympijský park a vesnice pro sportovce jsou skutečně parkem, nebot‘ projektanti vytvořili spoustou zeleně odpočinkovou, parkovou atmosféru.

Zahájení předcházela složitá dopravní omezení a ony ,,Olympijské jízdní pruhy‘‘ na vozovkách řady důležitých silničních tahů napříč Londýnem a zdálo se, že po zahájení her vypukne chaos a doprava v osmimilionové metropoli prostě zůstane stát. To ovšem sýčkové podcenili skutečnost, že Britové a Londýn’ané se převážně řídí radami vlády a magistrátu a odjeli z města, tedy vzali si dovolenou, pracovali doma, či změnili si hodiny dojíždění do práce. Výsledkem bylo, že i přes stávku řidičů metra, která měla spočívat v přísném dodržování předpisů, začala doprava v naprosté většině fungovat tak, jak měla, Londýn byl po většinu Olympiády prázdnější než jindy a některé ze zmíněných ,,Olympijských pásů‘‘ nebyly ani aktivovány. Co se pak týče samotného Olympijského parku ve východním Londýně i v dalších místech, tam udržovali pořádek a bezpečnost nejen policisté a vojáci, ale i dobrovolníci, kterých nakonec bylo celkem sedmdesát tisíc v rolích tzv. ,,Olympijských stewardů‘‘ ukazujících cestu, pomáhajících nalézt sedadla na stadionech, či zajistit jejich co nejrychlejší vyprázdnění po skončení programu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Utajená návštěva a neradostné vyhlídky

15:49 Jiří Weigl: Utajená návštěva a neradostné vyhlídky

Pondělní glosa Jiřího Weigla