Jan Urbach: Cizí ostatky v rakvi prezidenta Kaczyńského

03.06.2017 20:59

V rakvi s ostatky polského prezidenta Lecha Kaczyńského byly při nedávné exhumaci nalezeny části těl dvou dalších osob. Ve zprávě o tiskové konferenci náměstka generálního prokurátora Marka Pasionka to uvedla zpravodajská televize TVN 24.

Jan Urbach: Cizí ostatky v rakvi prezidenta Kaczyńského
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Na počátku týdne informovali list „Fakt“, že ostatky dalších mrtvých byly nalezeny v rakvích generálů Bronisława Kwiatkowského a Włodzimierze Potasińského. V současnosti probíhají v rámci nového vyšetřování leteckého neštěstí z 10. dubna 2010 exhumace ostatků všech obětí, které nebyly zpopelněny. Již dříve bylo zjištěno, že dokonce došlo k záměně ostatků legendy Solidarity Anny Walentynowicz a exilového prezidenta Ryszarda Kaczorowského.

V těchto případech není známo, s jakými mrtvými došlo k záměně. Před několika týdny bylo odhaleno, že došlo k záměně těl viceministra v prezidentské kanceláři Mariusze Handzlika a předsedy Polského olympijského výbor Piotra Nurowského. Podle prokuratury byly zatím části různých pozůstatků nalezeny v devíti případech. Při leteckém neštěstí zemřelo všech 96 cestujících a členů posádky.

Z pietních důvodů nebyly oficiálně zveřejněny fotografie z místa katastrofy, do veřejného prostoru unikly až později. Hrůzné záběry svědčí o rozsahu neštěstí a těžkém poškození těl obětí. Ohledání těl probíhalo v Moskvě za velmi obtížných podmínek, pozůstatky obětí byly skládány z nalezených částí, podstatné části těl byly spáleny požárem, problematické bylo využití DNA.

V Rusku byli také polští patologové a nad průběhem dohlížela tehdejší polská ministryně zdravotnictví a pozdější premiérka Ewa Kopacz. Roli nepochybně sehrávala polská snaha dopravit těla mrtvých co nejrychleji do Polska. Po jejich letecké přepravě do Varšavy ovšem neproběhlo ohledání těl, které polské zákony vyžadují. Jedním z důvodů také bylo, že nebyl k dispozici takový počet chladících zařízení, který by umožnil uchovávat ostatky. Připomenout je třeba také, že ještě delší dobu po havárii byly v okolí nalézány menší části těl. Důležitým faktem současných exhumací potom je, že nebyly nalezeny důkazy o možném úmyslném způsobení havárie.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…