Jan Urbach: Jak si stojí strany v Německu, Polsku a Itálii

13. 6. 2019 19:11

Ještě nedávno bylo vůdčí postavení spojenectví CDU/CSU u německých voličů v průzkumech nezpochybnitelné. Nyní ale křesťanský blok pokračuje v pádu a byl předstižen Zelenými, kteří se poprvé dostávají na první pozici.

Jan Urbach: Jak si stojí strany v Německu, Polsku a Itálii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace v Německu, ilustrační foto
reklama

Průzkum společnosti INSA dává Zeleným 26,5 procenta a jejich nárůst o 1,5 procentního bodu a současně pokles SDU/CSU o 2 procenty na 24 procent z nich dělá nejsilnější německou. Za nimi se umístila Asociace pro Německo s 13,5 procenty a až na čtvrtém místě jsou nyní sociální demokratů se 13 procenty. Do Spolkového sněmu by se ještě dostali liberálové z FDP (9 procent) a strana Linke (7,5 procenta).

Jistotou průzkumů preferencí v Polsku je první místo stran Právo a Spravedlnost. Podle červnového průzkumu společnosti IBRiS by ji volilo 46 procent voličů. Společná kandidátka Občanské platformy a Polské lidové strany by dostala 27 procent. Je ovšem třeba poznamenat, že v lidové straně sílí tendence vytvořit vlastní volební blok, což plyně z názorového nesouladu se silnou podporou LGBT některými představiteli platformy. Ovšem podobně nejisté je levicové spojenectví strany Jaro Roberta Biedroně, Razem a Svazu demokratické levice. Průzkum spojenectví sice dává 15 procent, ale v SDL je silná tendence vstoupit na podzim do voleb samostatně či s vlastním blokem. Mimo parlament by zůstalo nyní parlamentní hnutí Kukiz´15. Není ale vyloučeno, že se připojí k bloku Práva a spravedlnost a přinejmenším někteří jeho členové budou kandidovat na společné kandidátce.

Podobné postavení jako Kaczyńského strana v Polsku má v Itálii strana Liga. V průzkumu z počátku června ji Matteo Salvini přivedl k výsledku 35 procent. Opoziční Demokratická strana má podporu 24 procent voličů. Na třetím místě je vládní Hnutí 5 hvězd s 18 procenty. Tuto trojici doplňuje ještě Berlusconiho Vzhůru Itálie a národně a konzervativně orientovaná strana Bratři Itálie, ob po 8 procentech.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Když Petříček řádí

21:37 Jiří Paroubek: Když Petříček řádí

Protibabišovská média, ať už se jedná o ta veřejnoprávní (v tom posledním případě Český rozhlas) neb…