Kdyby tak Německo rázně změnilo expozici například v Buchenwaldu, odstranilo všechny připomínky na oběti nacismu a řeklo, že to vlastně byl převýchovný tábor pro kriminálníky, zvedla by se masivní vlna oprávněných protestů. Přitom ruské gulagy byly takovými staršími sourozenci německých koncentráků a sám Adolf Hitler prohlásil, že gulagy byly pro jeho lágry vzorem.
Někteří lidé zažili na vlastní kůži obě tato zařízení, protože v roce 1939 po podepsání paktu Molotov-Ribbentrop Stalinův Sovětský svaz vydal Hitlerově Třetí říši německé komunisty, které předtím věznil ve svých táborech. Jednou z nich byla i Margarete-Buber Neumannová, která vyřkla jasný ortel v neprospěch Ruska: „Proti Stalinovým gulagům je koncentrák Ravensbrück zotavovnou.“ Její vzpomínky vydalo pod názvem Zajatkyní Stalina a Hitlera s podtitulem Svět v temnotě brněnské nakladatelství Barrister&Principal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz