Jan Ziegler: Rusové pokračují v politice stalinského násilí vůči Moldavsku

22.12.2014 21:05

Kreml podal další důkaz o tom, že Rusko se snaží diktovat bývalým postsovětským republikám, co mají či nemají dělat. Nerespektuje výsledek svobodných demokratických parlamentních voleb v Moldavsku, ve kterých zvítězily prozápadní strany, jež prosazují těsnou spolupráci své země se západní Evropou, protože předchozí východní orientace se neosvědčila. A čeští komunisté opět dokázali, že jsou lokajové Moskvy.

Jan Ziegler: Rusové pokračují v politice stalinského násilí vůči Moldavsku
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

Moldavsku dlouho vládli komunisté orientovaní na Rusko. Výsledkem bylo, že tato země patří k nejchudším v Evropě.  Je tedy logické, že Moldavané chtějí změnu, tu jim nabízejí prozápadní strany svoji orientaci na Evropskou unii. Celkem se jim dařilo a HDP vzrostl za jejich vlády v minulém roce o 9%, to je například výrazně víc než ruský ekonomický růst.

Moldavané ovšem musí pochopit, že přiblížení se k Evropské unii neznamená automaticky blahobyt, a že i Brusel má hodně nedostatků. Nicméně voliči rozhodli, že dosavadní prozápadní strany budou vládnout dál. 

Jenomže Putin a spol. už dali najevo, že se jim nelíbí asociační dohoda Moldavska s Evropskou unii, která umožní snazší dovoz moldavského zboží na evropské trhy. Rusko je pokrytecké jako vždy, v jiných případech hlásá cosi o právu národů na sebeurčení a nevměšování se do jejich vnitřních věcí, ale jak je vidět, jsou to ze strany Kremlu jen prázdná slova.

Nepřekvapí také, že čeští europoslanci za KSČM byli v Evropském parlamentu proti této dohodě. Soudružka Kateřina Konečná prohlásila, že nemůže hlasovat pro něco, co nechce Rusko. Takže pozor, komunisté neuznávají právo národů na vlastní zahraniční politiku, ale důležité pro ně je, co řekne Moskva. Čili zase lžou, když se jinak hlásají, že každý stát se má právo svobodně rozhodovat o svém osudu. 

Chování Ruska k Moldavsku je jasným důkazem, že Kreml se dal na cestu konfrontace a chce násilím ovládnout jiné země, které s ním nechtějí mít nic společného. Hrozí nebezpečí, že se bude snažit vyvolat násilí mezi některými skupinami obyvatel, tak jak to převedl na východní Ukrajině.

Moldavsko přitom v historii Rusku většinou nepatřilo. Moldavské knížectví bylo pod vlivem Uher, Polska a nakonec se stalo součástí Osmanské říše. V roce 1829 získalo od Cařihradu autonomii. Moldavané jsou ve skutečnosti Rumuni, píši latinkou a jsou románského původu. K carskému Rusku patřila pouze část Besarábie a to jenom v relativně krátkém časovém úseku letech 1812 – 1918. Poté se Moldavsko stalo součástí Rumunska a Moldavané se většinou hlásili k rumunské národnosti. V roce 1944 pak Moldavsko anektoval Sovětský svaz a jeho obyvatelé byli často násilím nuceni přihlásit se k tzv. moldavské národnosti.

Mnoho Moldavanů se stalo oběťmi stalinských represí.

Současné Rusko tak svými hrozbami navazuje na neblahou éru bolševického násilí, kdy Rusové si tehdy pod praporem rudé revoluce pomocí brutálního teroru podrobili střední Asii, Kavkaz, Pobaltí, Halič a také Moldavsko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Názory, ParlamentniListy.cz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radim Valenčík: Penze - Schillerová prosazuje zprofanovaný 2. pilíř

7:33 Radim Valenčík: Penze - Schillerová prosazuje zprofanovaný 2. pilíř

Šídlo se klube z pytle ven - snaha oklikou propašovat zprofanovaný 2. pilíř podle zásady: "Když stař…