Jan Ziegler: Ruští fanatici jsou stejným zlem jako nacisté a islámský stát

19.09.2017 7:34

Kina v Rusku se bojí promítat film o caru Mikuláši II., protože pravoslavní šílenci z jakéhosi hnutí Křesťanský stát zapalují kina, filmová studia a auta, a ony mají strach o bezpečnost svých diváků. Hrůza a děs.

Jan Ziegler: Ruští fanatici jsou stejným zlem jako nacisté a islámský stát
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

Tito pravoslavní fanatici si nijak nezadají s muslimskými radikály, stejně jako oni také podnikají teroristické akce a brutálně zastrašují ty, kteří s nimi nesouhlasí. Tento film podle nich prý hrubě uráží památku posledního ruského cara.

Film Matilda natočil režisér Alexej Učitěl a pojednává o milostném románku Mikuláše II a petrohradské baletky Matildy Kšesinské. Stalo se tak ještě před vladařovou svatbou a je to historicky doložená záležitost. Těžko tedy pochopit hysterii kolem tohoto snímku. Ale atmosféra je strašná, že největší síť ruských multiplexů se jej bojí uvést z obavy o bezpečnost svých diváků. To je hrůza, to není normální společnost, kde se dějí takové zrůdnosti kvůli de facto uměleckému dílu.

Ano, ruská společnost, kde evidentně chybí tolerance k druhým lidem, je evidentně nemocná. Z obavy o svůj život emigruje z Ruska opoziční ruská novinářka Julija Latyninová, a už nikdy se nehodlá vrátit. Také ji shořelo auto, a na její dům nějací totální magoři zaútočili bojovým otravným plynem, přičemž v nemocnici skončilo osm lidí s otravami. V Lidových novinách o tom napsala Petra Procházková. V každém případě jsou kvůli mediálním výstupům takové reakce neadekvátní. Je známou skutečností, že autory mnoha fyzických útoků na kritiky Kremlu je proputinovské hnutí SERB (Jihovýchodní radikální blok), které používá nacistické praktiky známé z Německa třicátých let minulého století.

Taková nenávist kvůli filmu evokuje kauzu britského spisovatele Salmana Rushdieho, kterého pro jeho knihu Satanské verše odsoudil v roce 1988 k trestu smrti iránský duchovní vůdce ájatolláh Rúholláh Chomejní. Pravda režiséra Učitělě zatím nikdo nekamenoval, ale atmosféra v Rusku k tomu spěje.

Car Mikuláš II. nepatřil mezi schopné panovníky, ale jeho vražda i vražda jeho rodiny včetně patnáctiletého a těžce nemocného careviče Alexeje bez řádného soudu byla odporným zločinem, Ovšem tento pravdivý film jeho památku nijak nesnižuje. Tu naopak uráží stovky Leninových soch po celém Rusku. Ano, byl to soudruh Vladimír Iljič Uljanov, který schválil kromě mnoha jiných i tento hrozný komunistický zločin.

Myslím si však, že na rozdíl od Rusů žijeme v normální zemi a jsme šťastní lidé. Mně se například nelíbí rozhodnutí pražského zastupitelstva o zamítnutí obnovy Mariánského sloupu, ale kvůli tomu nebudu házet na byt Matěje Stropnického zápalné lahve. A každý, kdo se uchyluje k násilí kvůli názorům či skutkům, s nimiž nesouhlasí, je stejný šílenec jako muslimský fanatik.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

To máte podloženo čím?

,,Firmy u nás stále poptávají násobně více lidí než chtějí propustit a to plánují i do budoucna." Podle všeho totiž fimy krachují nebo sou činnost přesouvají jinam, kde mají lepší podmínky - třeba v Německu, kde je levnjěší energie.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Černý: Pozvánka do Vesetu

10:30 Ivan Černý: Pozvánka do Vesetu

O jednom z dvaceti nejvýznamnějších archeologických objevů dvacátého století vypráví právě vyšlá kni…