Jan Ziegler: Walesa, muž, který dorazil ruského medvěda

29.05.2014 20:09

Včera jsem se překonal, a vyrazil do českobudějovického kina Kotva za kulturou. Nebylo čeho litovat. Film polského režisérského barda Andrzeje Wajdy, Walesa, člověk naděje, je vynikající a stojí za to jej vidět. Kromě jiného přesvědčivě dokazuje zrůdnost komunistického režimu, postaveného na brutální lži.

Jan Ziegler: Walesa, muž, který dorazil ruského medvěda
Foto: MEDEF
Popisek: Lech Walesa

Někdy přemýšlím o tom, co je to vlastně zázrak. Vím ale bezpečně, že zázrakem je osud gdaňského elektrikáře Lecha Walesy, který se vypracoval na předsedu první nezávislé odborové centrály v bývalém východním bloku a výrazně se tak podílel na pádu socialismu nejen ve své zemi. Solidarita neboli v originále Solidarność měla na počátku osmdesátých let deset milionů členů, což byla drtivá většina polských zaměstnanců.

Wajdovo dílo opět připomíná, že socialismus a nejen ten polský byl jedním velkým podvodem na lidech. Zaklínal se pracujícími, ale ve skutečnosti mu na nich nezáleželo. Film začíná událostmi v prosinci 1970 v Gdaňsku, kdy polský komunistický režim brutálně potlačil protesty dělníků proti zdražování potravin a šedesát z nich vojáci a policisté přitom zavraždili. Zatčené pak policisté brutálně mlátili na služebnách.

Zaměstnanci v gdaňských loděnicích byli nuceni pracovat bez ochranných pomůcek, což samozřejmě škodilo jejich zdraví. Na tom však nezáleželo, důležité bylo splnění plánu. To však bylo nemožné i z toho důvodu, že výroba často stála kvůli častým výpadkům elektřiny. Nicméně komunisté svoji neschopnost chtěli přenést na pracovníky loděnic a na pracovním setkání po nich chtěli, aby si dobrovolně odsouhlasili snížení platů. Walesa jako první spustil povyk, že proč mají dělníci trpět za to, že nešla elektřina, lidé se bouřili a kromě navrhovatele všichni hlasovali proti. To dokazuje obrovskou sílu a statečnost Poláků, kteří se takovým rudým svinstvům dokázali rázně bránit. Čecháčci by se v takových situacích chovali jak stádo poslušných ovcí.

Film pak ukazuje známé události roku 1980, stávkové bouře, které z Gdaňska zaplavily celou zemi, vyhlášení výjimečného stavu v prosinci o rok později, po kterém Walesa skončil v internaci. Úžasná je scéna, kdy za ním z Varšavy přijede nějaký rudý emisar s tím, že ho přece nikdo nevězní, a on je hostem předsedy vlády. Když však chtěl odejít, stál před dveřmi voják s namířeným samopalem. Typické komunistické jednání. Jeden z polských estébáků mu také řekl, že Kreml by si přál, aby nežil. Čili ruští komunisté by se nezastavili ani před jeho vraždou. Tak byl pro ně nebezpečný.   

V tom se koneckonců nemýlili. Komunistická moc přivedla Polsko do totálního ekonomického krachu. Obchody zely prázdnotou, některé potraviny byly na příděl, a k dostání nebyly třeba ani jehly a nitě. Polským soudruhům kvůli vlastní neschopnosti nezbylo nic jiného než začít vyjednávat opozicí. Vítězstvím nekomunistů v parlamentních volbách v červnu 1989 film končí.

Lech Walesa byl klíčovou osobností, která pomohla zničit zločinný socialismus a zpacifikovat ruského medvěda tak, aby už nikdy neškodil. Příkladu Polska pak následovaly Maďarsko, NDR, Československo a stovky milionů lidí místo v otroctví žijí ve svobodě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

16:07 Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

Jak víceméně poněkud nezajímavě stručně sdělila některá média, v úterý 16. dubna Ministerstvo práce …