Jaroslav Michal: Další nevydařený tendr ministerstva obrany

4. 2. 2020 21:31

Ministerstvo obrany vypsalo na sklonku minulého roku výběrové řízení na business jet, který měl doplnit stroje vládní letky.

Jaroslav Michal: Další nevydařený tendr ministerstva obrany
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR
reklama

Kritizovaný tendr se šibeničním termínem, ve kterém jako jediný dokázal splnit podmínky Omnipol, musel být nakonec zrušen kvůli pochybným okolnostem. Navíc se nyní ukázalo, že nabízený stroj původně vlastnil ruský kontroverzní oligarcha.

Jaký letoun nakonec doplní vládní letku není dosud známo. Dle všeho to ale vypadá, že stroj od Omnipolu, který v tendru jako jediný uchazeč zvítězil, to nebude. Po zvláštním “zrychleném” řízení, kdy kvůli šibeničnímu termínu ministerstvo prakticky vyřadilo ostatní uchazeče, se na kontrakt ministerstva a Omnipolu sesypala kritika.

ZDE

Vadilo všechno: nerovné podmínky, šibeniční lhůta na podání nabídky, i to, že se jednalo o olétaný stroj, který si mohlo ministerstvo sehnat samo a bez prostředníka.

OLIGARCHA UŽ HO NEPOTŘEBOVAL

Korunu všemu pak dodala informace, komu stroj Glabal 5000, který Omnipol chtěl české armádě podsunout, patřil. Čečenský oligarcha Musa Bazhaev, který dostal vyznamenání od ruského prezidenta Vladimíra Putina, je považován za jednoho z nejbohatších mužů Ruska. Podle časopisu Forbes se jedná o 7. nejbohatší rodinu s majetkem v hodnotě 1,2 miliardy USD.

ZDE a ZDE

POCHYBNÝ TENDR

„Byl vybrán uchazeč s nejnižší nabídkovou cenou,“ tak znělo stanovisko ministerstva obrany poté, co ve výběrovém řížení zůstal jediný aktér - ministerstvu spřátelený Omnipol. Tendr se ale téměř okamžitě stal předmětem kritiky, když na podání nabídky, včetně servisu a proškolení personálu, byly pouhé 2 týdny. Splnit zadání bylo téměř nemožné. Objevily se spekulace, že Omnipol musel o zadání vědět mnohem dříve než ostatní uchazeči. I proto se jedna z neúspěšných firem proti jeho výsledku odvolala.

ZDE

Omnipol po zveřejněných informacích ministerstvu oznámil, že nabízený letoun už není k dispozici a že dodá jiný. To ale zákon neumožňuje, proto byl z tendru vyřazen i on a celé řízení musí být zrušeno.

ZDE

V poslední době je to už druhý případ podezřelého armádního nákupu, ve kterém Omnipol figuruje. Dodávka pasivních sledovacích systémů, která byla podle armádních expertů předražena až o miliardu, zamotala hlavu i samotnému premiérovi.

ZDE

Možná je na čase, aby ministerstvo dodrželo svůj předchozí slib a přestalo nakupovat přes protředníky. Omnipol Richarda Hávy už v souvislosti s armádou působí jako červený hadr na býka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Baťa: Když si dvě „nány“ nevidí, kulantně řečeno, do úst

21:01 Jiří Baťa: Když si dvě „nány“ nevidí, kulantně řečeno, do úst

Není pochyb o tom, že Evropská unie od samého počátku až do dnešních dnů v pandemické situaci nepro…