Jefim Fištejn: Korupce nebo přátelství? Copak tomu nerozumíte, když je to v zájmu Ameriky?

11.04.2015 10:58

Jeden z předních demokratů v americkém Senátě Robert Menendez čelí žalobě z korupčního jednání. Státní návladní ho obviňuje z přijímání hodnotných darů od podnikatele výměnou za poskytování protislužeb využitím svého postavení.

Jefim Fištejn: Korupce nebo přátelství? Copak tomu nerozumíte, když je to v zájmu Ameriky?
Foto: Archiv
Popisek: Jefim Fištejn

Jeden z předních demokratů v americkém Senátě Robert Menendez čelí žalobě z korupčního jednání. Státní návladní ho obviňuje z přijímání hodnotných darů od podnikatele výměnou za poskytování protislužeb využitím svého postavení.

Robert Menendez, potomek přistěhovalců z Kuby, zastupuje v Senátě stát New Jersey. Je jedním z prvních Latinoameričanů v zákonodárném sboru Spojených států. 

Má za sebou 40 let služby ve státní správě. Vyšetřování proti němu trvalo dva a půl let. Samotný senátor trvá na tom, že vztahy mezi ním a jeho sponzorem, floridským očním lékařem Melgenem, nejsou ničím jiným než dlouholetým přátelstvím. 

Na tiskové konferenci Menendez prohlásil: „Státní zastupitelství svým pokusem stíhat mě v trestní věci dokázalo, že nerozumí rozdílu mezi kamarádstvím a korupcí. Soud mi nepochybně dá zapravdu.“

Po dobu soudu zůstává Robert Menendez senátorem, presumpce neviny je ve Spojených státech ctěna a obvinění ještě není důkazem viny. Ovšem bude-li shledán vinným, nebude mít na vybranou. 

Je mnoho příkladů, kdy senátoři nebo poslanci Sněmovny reprezentantů odchází z funkcí při prvním podezření z nekalých činů. Menendez mezitím preventivně složil funkci lídra demokratů v Mezinárodním výboru Senátu. 

I tento krok, jak zdůrazňují komentátoři, mění poměr sil v horní komoře. Menendez, ač mezi demokraty platí za levičáka, nesouhlasil s politikou svého spolustraníka Baracka Obamy takřka ve všech otázkách – kritizoval ho za liberalizaci vztahů s Kubou, za neposkytnutí letálních zbraní Ukrajině, za uvolnění politiky vůči Íránu. 

Každý jiný zástupce demokratů v senátním výboru bude k pánovi Bílého domu loajálnější.

Při vyšetřování FBI zjistila, že spoluobviněný doktor Melgen léta financoval volební kampaně senátora Menendeze, proplácel jeho soukromé lety a hotely, dal mu k dispozici svou vilu v Dominikánské republice. 

Až do roku 2013 senátor neuváděl žádný z darů ve svých daňových přiznáních. Jako protislužbu Menendez napomáhal třem přítelkyním svého sponzora z Brazílie, Dominikánské republiky a z Ukrajiny k získání studentských víz a jinak protěžoval bezcelní podnikání Dominikánce ve Spojených státech. 

Zákon totiž nezakazuje politikům pomáhat přátelům a sponzorům, jakož i lobbobovat za různé iniciativy, pokud jsou v zájmu Ameriky. Trestné jsou pouze barterové obchody, peněžní a jiné dary výměnou za poskytování konkrétních protislužeb. 

Američtí pozorovatelé jsou zajedno v názoru, že státní zastupitelství má před sebou nesnadný úkol – dokázat, že vztahy mezi Menendezem a Melgenem byly ve své podstatě korupční, nikoli pouze přátelské. 

Republikánská frakce Senátu přirozeně uvítala vypadnutí čelního demokrata ze hry. Jak prohlásil mluvčí frakce: „Etické přešlapy Roberta Menendeze již dávno odvádí pozornost Senátu od jeho přímých povinností.“ 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

15:22 Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

Denní glosy Petra Hampla.