Jiří Leschtina: Hromadná sebevražda v Brně

10.02.2014 21:31

Zlobí se na zrcadlo, kdo má křivou hubu. Právě toto gogolovské rčení se neodbytně vtírá při pohledu na brněnskou radnici, která nechala zrušit facebookové stránky recesistické skupiny Žít Brno.

Jiří Leschtina: Hromadná sebevražda v Brně
Foto: Redakce
Popisek: primátor Brna Roman Onderka (ČSSD)

Lze ještě pochopit, že velká koalice ČSSD a ODS, vládnoucí městu, viděla nebezpečí v sžíravém výsměchu, jímž ji občanští satirici zahrnují. Záhadou ale zůstává, proč se uchýlila k tak nesmyslné a neúčinné akci, která z nich činí politické figury upomínající na jiný Gogolův román – Mrtvé duše.   

Vedení města svůj cenzorský zásah obhajuje tím, že autoři webu zneužívají pro kritiku komunálních politiků ochrannou značku Žít Brno, kterou si ale magistrát nikdy nezaregistroval, byla volně použitelná. Až se jí ujali recesisté, kteří z ní vytvořili fenomén, jenž se uchytil ve velké části brněnské veřejnosti.   

Proč ale právě tuhle občanskou platformu považovala radnice vedená sociálním demokratem Romanem Onderkou za takové ohrožení? Právě forma nápadité satiry, provozované s lehkostí, přesně v duchu Voskovcova „dělat si z věcí srandu a věřit ve srandu, co zrcadlo sporné skutečnosti,“ našla odezvu.   

V podstatě šlo do detailů dotažený pokus učinit ze smrtelně vážného tématu občanské společnosti odlehčenější verzi lidového odporu vůči politickým nešvarům. Zafungovala právě ona směs srandy a důsledného tažení proti hazardu, radničním manipulacím s územními plány, nebo megalomanským vizím na přestěhování nádraží. Ta vyburcovala k politické angažovanosti i lidi, kteří by jinak zůstali chladní k spravedlivě rozhořčeným „alarmistům“.   

Především tahle nezáměrná, intuitivní spontánnost, znamená vážné ohrožení pro politiky, kterým se zalíbilo v neprůhledném vládnutí. A koalice, kterou Roman Onderka uzavřel oproti vůli Bohuslava Sobotky s občanskými demokraty, představovala jakýsi pozůstatek mocenského kartelu, pomocí něhož Miloš Zeman a Václav Klaus před patnácti lety ovládali celou zemi. Platforma Žít Brno pak vlastně nahrazuje opozici, která na magistrátu prakticky neexistuje.   

Způsob, jakým proti ní primátor vytáhl, svědčí o panice, jež se vládců Brna zmocňuje. Při pohledu na úpadek občanských demokratů to vypadá, že stejně zprofanovaná sociální demokracie nebude mít po komunálních volbách partnera. Přitom diletantismus celého zásahu v něčem připomíná zpackanou rebelii proti Bohuslavu Sobotkovi, v níž figurovali hned čtyři politici spojení s Brnem – Michal Hašek, Jaromír Tejc, Zdeněk Škromach a právě Roman Onderka. Skoro to vypadá, jako by jihomoravskou sekci ČSSD zachvátil nějaký virus politické slepoty.   

Každopádně, brněnské spojenectví ODS a ČSSD spíš než otevřenou koalici připomíná uzavřenou sektu. A ty někdy páchají hromadné sebevraždy. Jednu z nich nám cenzorský útok proti Žít Brno nabídl v přímém přenosu.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

16:07 Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

Jak víceméně poněkud nezajímavě stručně sdělila některá média, v úterý 16. dubna Ministerstvo práce …