Jiří Paroubek: Fialův hysterický cirkus

06.11.2023 8:26 | Komentář

Premiér Petr Fiala a členové jeho vlády znovu a znovu prokazují, že často rozhodují pod náporem vlastních vzedmutých emocí, a nikoli na základě rozumových úvah.

Jiří Paroubek: Fialův hysterický cirkus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Vládu máme proto, aby hájila zájmy naší země, tedy především zde žijících lidí. Stává se téměř pravidlem, že Fialův tým dělá pravý opak. Bohužel za to platíme a budeme platit náklady my všichni. Do kategorie těchto emočních výronů v poslední době patří vystoupení premiéra na proizraelské demonstraci, spolu s ministrem Síkelou, a hysterický výkřik ministryně Černochové, že republika má opustit OSN. Anebo Fialův výkřik, že politická reprezentace Česka bude hlasem Izraele v EU. Výsledek se dostavil okamžitě. Saúdové zrušili návštěvu ministra Síkely, která měla řešit dodávky ropy...

Abych byl správně pochopen. Nelidské zločiny, kterých se dopustil Hamás, musí být potrestány. Izrael má plné právo zajistit si bezpečnost. Konečně představitelé Hamásu dávají jasně najevo, že jejich základním cílem je zničit stát Izrael. V této situaci rozumím tomu, že náš premiér vyjadřuje Izraeli solidaritu a politickou podporu. Bylo dobře, že nyní Izrael osobně navštívil.

Anketa

Souhlasíte s tím, že koalice SPOLU jde společně i do eurovoleb?

3%
17%
hlasovalo: 38320 lidí

Nicméně premiér a ministři musí znát hranice svého vystupování. Musí být diplomaté, a ne aktivisté z ulice. Co si může v tomto případě dovolit běžný občan, nemůže si dovolit ministr, natož premiér, právě proto, že nese odpovědnost za celou zemi. Hysterický aktivismus členů vlády z nás udělal jedny z nejzarytějších nepřátel Ruské federace a nyní i ropně-plynových arabských magnátů. Přitom zrovna Saúdové Hamás moc nemusí, ale emoce vzedmuté solidarity muslimů a Arabů nemohou ignorovat. I absolutní monarchie zohledňují převažující nálady svých poddaných.

Fialova vláda nehraje promyšlenou diplomatickou šachovou partii, ale rozpoutala další hysterický cirkus. Nezvládnuté emoce často působí velké škody. V životě jednotlivců stojí emoce za většinou vražd a těžkých ublížení na zdraví. V partnerských vztazích jde v lepším případě o rozbité nádobí, v horším o tahanice o majetek a děti. Ve válečných konfliktech jsou nezvládnuté emoce důvodem páchaných zvěrstev. Účet za hysterické reakce Fialovců už platíme.

Nekupujeme laciný ruský plyn a ropu, ale vše mnohem dráž od různých překupníků, kteří si na Česku mastí kapsy. Teď si cenu zvýšíme tím, že přestřelujeme vůči arabským zemím, které kontrolují významnou část těžby plynu a ropy. Vysoké ceny energií se okamžitě promítnou do cen všeho, co nakupujeme. Jinými slovy, zase zchudneme a nadlouho. Chudá země se sociálně slabými obyvateli nikoho nezajímá. Na mezinárodním poli se jí dostává buď více či méně skrývané pohrdání a výsměch, nebo v lepším případě občasný soucit.

Je evidentní, že Petr Fiala a jeho tým patří do skupiny nepraktických, nešikovných, „morálních“ poučovatelů teoretiků – i fanatických kazatelů. A nejsou skupinou manažerů – hospodářů, diplomatů nebo obchodníků. Tedy lidí praktických, kterým jde o lepší hmatatelný výsledek pro vlastní národ, a ne jen o prchavý dojem, který krátkodobě vzedme emoce. A možná jim zajistí pochvalu od nejmenované spřátelené mocnosti (ta ovšem na rozdíl od nás má vcelku dostatek vlastních energetických zdrojů).

reklama

autor: PV

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Jaký posun máte na mysli?

ODS jasně tvrdí, že přijetí eura není na pořadu dne, a že vznikne nějaké stanovisko, které je nezávazné přeci nic neznamená – tvrdí to i zástupci ODS. Není to spíš tak, že se vlk nažral a koza zůstala celá? A proč se tak moc bráníte referendu o euru? Bojíte se?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

10:35 „Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

Už pátý díl cyklu o lecčems a mnohém, který měl premiéru na YouTube kanálu Vladimíra Franty a obsaho…