Jiří Paroubek: Podivné útoky na ministryni průmyslu

01.04.2019 17:36 | Zprávy

Ministryně průmyslu není asi žádné velké světlo. Tedy myslím, politicky. Někdy mně připadá, že se na ministerstvu pohybuje jako slon v porcelánu. Na druhé straně je osobou z podnikatelského prostředí a určitě zná základní reálie českého národního hospodářství. Udělala ve své funkci nicméně řadu chyb... Ale v těchto dnech se jí musím zastat.

Jiří Paroubek: Podivné útoky na ministryni průmyslu
Foto: Archiv PL
Popisek: Jiří Paroubek ve studiu PL TV

Liberální i konzervativní pravice na ní ostře útočí kvůli tomu, že akceptovala požadavek čínského velvyslance, aby se setkání s investory, kam byli pozváni velvyslanci řady zemí a které organizovalo ministerstvo průmyslu, nezúčastnil zástupce Tchaj-wanu. Možná, kdyby média informovala více a přesněji o tom, o jakou se vlastně jednalo akci, jaký byl její záměr a kdo byli účastníci, tak by odpadla celá řada útoků na ministryni. A požadavky na její odvolání by se neobjevily vůbec.

Česká republika respektuje od počátku 90. let politiku jedné Číny. Jinak řečeno, respektuje to, že existuje Čínská lidová republika, která je stálým členem Rady bezpečnosti OSN a vedle ní existuje odštěpenecká provincie, se kterou má diplomatické zastoupení na nejvyšší úrovni jen několik málo zemí světa (ČR mezi nimi není). V těchto zemích, které vidí jako svého diplomatického partnera Čínskou republiku na Tchaj-wanu, nerespektují politiku jedné Číny. Čeští páni liberálové, ale i konzervativci z KDU-ČSL, by měli nahlas říci, zda si přejí změnit tento axiom zahraniční politiky České republiky, který platí už od počátku 90. let...Pokud ne, tak ať mlčí.

Je zřejmé, že geopolitické soupeření mezi Spojenými státy a Čínou je čím dál tím ostřejší. Na druhou stranu, v současnosti vedené americko-čínské obchodní rozhovory se podle všeho vyvíjejí dobře, Spojené státy tedy respektují Čínu jako svého partnera. Ostatně byly to Spojené státy, kdo počátkem 70. let, za vlády prezidenta Nixona, uvedly Čínskou lidovou republiku namísto Tchaj-wanu do Rady bezpečnosti a postavily své diplomatické styky s ČLR na úrovni velvyslanectví. A naopak, Tchaj-wan již od té doby velvyslanectví ve Washingtonu nemá.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Washington otevírá druhou frontu proti Putinovi

15:57 P. C. Roberts: Washington otevírá druhou frontu proti Putinovi

Zatímco Donald Trump mluví o míru na Ukrajině, Washington otevírá druhou frontu proti Putinovi.