Garnitura USA, která je u moci, jen nemá ambice zahajovat další konflikty ve světě, jako to měly ty garnitury předchozí. Ráda by naopak konflikty uzavírala. Války jsou drahé a vlastně nepraktické, neboť stojí peníze. A prezident Trump je byznysmen. A má za sebou naprostou většinu Republikánské strany v americkém Kongresu. Chce se zabývat přednostně životní úrovní amerického obyvatelstva, snížením kriminality, nelegální imigrací, bojem proti drogám, které ničí americkou společnost. Z mého hlediska jsou to naprosto správné a pochopitelné cíle.
V posledních týdnech, jakoby evropské politické elity, včetně představitelů naší vlády, propadli amoku. Chtějí zbrojit a ještě zbrojit, přestože už dnes mají členské státy EU spolu s Velkou Británií velkou převahu v konvenčních zbraních, v počtech vojáků a zj. v rozpočtech na obranu. V tabulce v příloze tohoto článku uvádím čísla převzatá z Deníku.cz, která porovnávají údaje o počtu těžkých zbraní Ruska a zemí EU a Velké Británie. Ve všech zbraních mají převahu nad Ruskem země EU s Velkou Británií. V některých zbraňových systémech dokonce mnohonásobnou. Samozřejmě, také samotné vojenské síly USA jsou násobně silnější, nežli vojenské síly Ruska. Ale čísla charakterizující vojenskou silu USA pro účely tohoto porovnání neuvádím.
Ale jen tak pro zajímavost, opět ze zdroje Deníku.cz, stíhací a útočné letouny USA čítají 2750 strojů. Bitevní vrtulníky USA 1000 strojů, ponorky 64 strojů. A vojenský rozpočet Spojených států činí 832 miliard dolarů. Samotný vojenský rozpočet států EU plus Velké Británie činí v souhrnu přes 300 miliard dolarů ročně. To je zhruba trojnásobek vojenského rozpočtu Ruska. Říkat, že je potřeba zbrojit, protože má Rusko vojenskou převahu, není pravdivým tvrzením. Tedy, pokud se chcete držet faktů tak, jak jsou uvedeny v tabulce v příloze.
Kromě toho, potenciál zemí EU, ať už hospodářský, nebo lidský, je násobně větší, nežli potenciál Ruska. Žádnou válku ještě nevyhrál v moderní době stát s podstatně slabší ekonomikou a s podstatně menším lidským potenciálem (Rusko má 140 mil. obyvatel; státy EU plus Británie pres 500 mil. obyvatel)). Otázka je, kam až chtějí politické elity EU, ale také strany současné vládní koalice (plus Piráti), dojít ve svém hysterickém opojení představou grandiózního zbrojení.
Kdyby např. Německo mělo vydávat 3% svého HDP na obranný rozpočet, tak by to znamenalo, že tato země, ze které (při vší úctě k současné úrovni demokracie v Německu) vzešla ve 20. století dvakrát světová válka, by byla se 135 miliardami dolarů suverénně vojensky nejsilnějším státem v Evropě. Otázka zní: je to dobře?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Obroda strany
Můžete sdělit, kolik členů za poslední rok stranu opustilo a kolik nových jich přišlo? A budete ve volbách sázet na nové tváře? Co jsem zatím postřehla, tak kandidují zas ti samí. PS: Co vlastně říkáte na to, že Lipavský přešel zrovna k ODS, kterou vaše strana tak kritizuje? A myslíte, že lze zabrán...
Další články z rubriky

12:17 Ivo Strejček: Mohou být Trumpova cla šancí pro renesanci národních zájmů?
Stalo se již každodenním mediálním i politickým tématem rozčilovat se nad Trumpovými cly a vyhrožova…