Jiří Paroubek: Prezident Trump řádí

08.05.2019 16:01

Ze Spojených států přichází zajímavé informace. Proti Trumpovi chce vyrukovat do souboje o prezidentství bývalý viceprezident Baracka Obamy Joe Biden. Na vyhlášení jeho kandidatury se čekalo dlouho. Až když se objevil zhruba dvacetičlenný peloton jiných demokratických adeptů na prezidentství, rozhodl se do toho jít.

Jiří Paroubek: Prezident Trump řádí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Logicky chce navázat na úspěšné Obamovo prezidentství, na němž se aktivně podílel a které používalo k řízení vnitřní a i zahraniční politiky státu standardní a předvídatelné nástroje. Levicové křídlo demokratické strany Bidena považuje za politického dinosaura, který se vynořil ze starých časů. Až se ale těmto nadšeným hochům a děvčatům vrátí soudnost, pochopí, že je to zřejmě jediná cesta, jak zabránit druhému mandátu nepředvídatelného Donalda Trumpa v prezidentském úřadu. Ostatně podle průběžné prováděných průzkumů by Biden dnes nad Trumpem. zvítězil o 8 procentních bodů.

Jednu z takových ukázek nepředvídatelného Trumpova jednání, která mírně vyvedla světové finanční trhy, jež už jsou od něj na leccos zvyklé, z míry, byla hrozba zavedení nových cel uvalených na čínské zboží.

Pokud tedy ovšem nebude rychle přijata dohoda mezi Čínou a USA o vzájemném obchodu. Prostě je to jako kdyby Trump jednal na firemní úrovni a, de facto takto vydírá svého partnera v jednání. Oznámil, že se od pátku zvýší, tedy pokud nebude dohoda na stole, cla na čínské zboží z 10% na 25%, což zasáhne čínský obchod zhruba v rozsahu 200 mld. dolarů za rok.A v druhé fázi zvýší cla na další čínské zboží z 0% na 25%, což zasáhne čínský obchod v rozsahu dalších 325 mld. dolarů za rok.

První reakcí bylo, že americké finanční trhy, tedy burzy, klesly na počátku obchodování o 2%. To se ale následně poněkud srovnalo, tedy poté co Číňané vyjádřili ochotu pokračovat dál v jednání. Čínský vicepremiér ohlásil přílet k jednání do Washingtonu na čtvrtek. Evropské finanční trhy vesměs také poklesly, zejména pak německá burza a v ní index nejlepších německých akcií DAX. Čínská burza v Šanghaji poklesla dokonce o 5%. To je jen malá ukázka toho, co nastane, pokud nedojde k uzavření obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou.

Měl jsem již někdy v roce 1988 možnost jednat s čínskou delegací o ustavení společného podniku, čínské restaurace v Praze (k tomu také v roce 1989, ještě před revolucí, skutečně došlo). Vzpomínám si, jak obtížné to bylo jednání a do jakých detailů Číňané šli a jak časově a psychicky náročné to bylo. Američané by zkrátka měli být při jednání s Říší středu velmi trpěliví. Sklon k projednávání velkých detailů je totiž standardní čínská metoda jednání. Je otázka, jestli skupina, která řídí momentálně politiku USA je na tyto nuance v jednání s Číňany stavěná.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

15:52 Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

Končící Evropská komise zkouší ještě udat strategii pro příští volební období, s nejasnými návrhy, n…