Jiří Vyvadil: Konec dějin, Miloš Zeman a Zelený úděl…

31.12.2021 14:12 | Komentář

Miloš Zeman, už zjevně rezignoval po povolebním jednání se jmenování Lipavského ministrem zahraničních na úlohu hlavního oponenta současné vlády a ví, že rozhodující politickou roli dohrál. To neznamená, že cokoliv prohlásí okamžitě zaujme. A že to bude provokativní, je u něho základní metodou komunikace. Nadhození myšlenky, aby se nová vláda vyvázala z povinnosti závazků k Zelenému údělu, rozpoutal bouři, jak u dnešní opozice, čili Babiše, který trval na tom, že jej schválit bylo nutné, tak i uvnitř vládní koalice, kdy nově se tvořící protizemanovské křídlo TOP 09, Pirátů, podporujících všechny příkazy EU neprotestovalo, zatímco premiér Fiala naopak souhlasně prezidentovi přikyvoval.

Jiří Vyvadil: Konec dějin, Miloš Zeman a Zelený úděl…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil

Nedalo mi to, abych v nadpisu neparafrázoval slavné, ale po třicetileté realitě již vyvrácené téze díla Francise Fukuyamy „Konec dějin a poslední člověk“, podle kterých po pádu železné opony dějiny v podstatě skončily, neboť sice stále budou „probíhat události a vycházet noviny, které o nich budou psát“, ale demokratický a ekonomicky liberální světařád svou úspěšnou expanzí ukaže, že je jediným možným a finálním stádiem sociokulturního vývoje lidstva a lidské vlády.

Totalitní státy a diktatury jako např. byly podle něho Kuba, či Bělorusko budou pouze anachronismem a je otázkou času, kdy i v nich zvítězí západní model fungování společnosti. Fukuyama srovnával své myšlenky s Marxovými tak, že Karl Marx považoval dějiny za spění ke komunismu, Fukuyama za jejich konec považuje právě dosažení liberální společnosti, volného trhu a západního životního stylu.

Tak zajímavé. Mimochodem v tomto bodu se Marx i Fukuyama mýlili. Ani komunismus a stejně tak liberální demokracie se nestaly do dnešního dne trvalou konečnou zastávkou lidstva.

Sám autor postupně přecházel na pozice politického komentátora či programového podporovatele politických směrů a postupně volně přecházel z jedné politické úvratě svou jasnou podporou Ronalda Reagana k druhé politické úvrati opět svou jasnou podporou tentokrát Baracka Obamy. Ale to už je jiná záležitost.

Samotná myšlenka konce dějin k definitivnímu vítězství liberální demokracie, která se dále nebude vyvíjet a bude se o ní jen psát si kupodivu zaslouží pozornost. Ne že by platila celosvětově, politicko -ekonomický systém dnes zjevně velmi úspěšné světové ekonomické velmoci, tj. komunistické Číny již svou existencí, tím více pak konkrétní praxí její celosvětové prosazení jednoznačně vyvrací. A samozřejmě tak ji za všechny vyvrací i celá série neliberálních demokracií v Rusku, Maďarsku či Polsku…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Do čeho šlápla ruská stopa

13:15 Zbyněk Fiala: Do čeho šlápla ruská stopa

Donald Trump má definitivně po kariéře ruského agenta po zveřejnění, že obvinění, která na něj před …