Jiří Vyvadil: Slaboučká a zavázaná…

17.07.2019 16:16

Češi mají odjakživa odpor k vnější moci, která rozhoduje o nich. A tak po Rakousko – uherském vyrovnání se na protest na delší odmítli účastnit zasedání Říšské rady ve Vídni, proto měli odpor k Brežněvově Moskvě a proto mají tolik výhrad k fungování Evropské unie…

Jiří Vyvadil: Slaboučká a zavázaná…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil
reklama

Vždy ovšem platí, že politika je umění možného. A je třeba věci posuzovat s nadhledem, tak jak do nejlépe odpovídá našim zájmům.

Záplava slov, patosu a slibů ze včerejšího projevu Ursuly von der Leyenové vyvolával rozporuplné reakce. Mně osobně absolutně nevyhovoval.

Už v prvních okamžicích se ovšem prohlašovalo, jak slabý bude mít mandát, když ji podpořilo 383 europoslanců. 327 bylo proti a potřebné kvórum překročila o pouhých 9 hlasů. Jde o nejslabší mandát v historii EU. Ale dobře. Zpočátku se alespoň tvrdilo, že se prokázala koalice lidovců, socialistů a liberálů…

Jak ale tantamy zněly, ukazuje se, že byli uprošeni i „protisystémoví“ europoslanci Hnutí pěti hvězd. A navíc podle kuloárních zpráv dvojími kanály byla lobována další „protisystémová“ strana Právo a spravedlnost, a to jak osobním telefonátem Ursuly premiérovi Morawieckému, tak podle dalších zdrojů  vysláním osobního zmocněnce CDU k šéfovi Práva a spravedlnost Kaczynskému.

Nuže vzpomeňme si, jak po volbách byly zesměšňovány euroskeptické hlasy, že nic nezmůžou. Možná je opak pravdou. Řekl bych, že nyní mají v rukou kontrolní balík.

Vlastní třístranná koalice je zatím velmi slabá a bez pomoci „populistických a protimainstreamových“ by zřejmě neuspěla. V každém případě to je signál, že v Europarlamentu bude muset hledat větší dialog.

Ale jde ještě o jedno. Premiérové V4 byly našimi eurofily vysmívaní, jak se zesměšnili a že nic neprosadili.

No v situaci, kdy předsedkyně EK se ukázala tak závislá na hlasech mimo jiné europoslanců vládního Práva a spravedlnost a vládního Orbánova Fidesze, (ale i již zmíněného Hnutí pěti hvězd) bude otázkou, zda von der Leyen se nemusela zavázat, že vůči „zlobivým“ „protisystémovým“ zemím nebude muset být kooperativnější a přátelštější.

Premiéři V4, (ale i premiér Itálie) právem budou moci předsedkyni Komise předložit účet za to, že jí v rozhodující vzpouře na Evropské radě pomohli k moci.

Timmermans jistě bude silný, ale už ne zas tak silný, aby mohl pokračovat v totálně šikanózním účelovém teroru proti V4, zejména když by byl zaměřen proti stranám, které například v Polsku na podzim zřejmě drtivě zvítězí a drtivě vítězí i v Maďarsku.

Asi tak…

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice za zachování železničního mostu přes Orlickou přehradu u Červené nad Vltavou

21:39 Petice za zachování železničního mostu přes Orlickou přehradu u Červené nad Vltavou

Petice občanů pro zachování železničního mostu přes Orlickou přehradu u Červené nad Vltavou dle Záko…