Jiří Weigl: Už je na čase s tím něco začít dělat

05.12.2022 18:02 | Glosa

Pondělní glosa Jiřího Weigla

Jiří Weigl: Už je na čase s tím něco začít dělat
Foto: Daniela Černá
Popisek: Jiří Weigl

Kandidát na prezidenta generál Petr Pavel zmínil v pořadu Interview 21 na České televizi téma, o němž se u nás nikdo neodvažuje veřejně hovořit – téma Krymu a separatistického Donbasu a jejich budoucnosti. To vůbec není téma jednoduché a všichni, kterým jde o skutečné řešení ukrajinské krize, by je neměli ignorovat.

Všichni u nás neustále opakují kyjevské heslo, že musejí být dobyty zpět všechny součásti ukrajinského území v hranicích před rokem 2014, tj. včetně Krymu a Donbasu. USA a další západní velmoci jaksi nejistě tvrdí, že všechno záleží na tom, co chce Ukrajina. Všichni však dobře vědí, že Ukrajina může pouze tolik, kolik jí dovolí USA, na jejichž vojenské a finanční pomoci je absolutně závislá. Může toho dobývat pouze tolik, kolik jí toho Američané dovolí. Sama nezmůže nic.

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

57%
43%
hlasovalo: 17397 lidí

Jestli ruská většina obyvatel Krymu a Donbasu touží být dobyta kyjevským režimem, je velmi nejisté. Spíše ale nikoliv, myslí si generál Pavel. K tomu je třeba dodat otázku - je zájmem USA, aby ukrajinská armáda za americké peníze a americkými zbraněmi dobývala tato území? Jejich opětné připojení k Ukrajině by předpokládalo totální kapitulaci Ruska. Jak jí dosáhnout, aniž by došlo k jaderné eskalaci, je nejasné. Je taková eskalace skutečně americkým zájmem a cílem? Pravděpodobně ne.

V těchto mezích se pohybuje možnost ukončení konfliktu na Ukrajině. Biden a Macron začínají opatrně o možných mírových jednáních hovořit. Rusům válečný optimismus už dávno vyprchal. Teď jde o to, kdy to dojde i Kyjevu a našim zuřivým válečníkům. Záleží jenom na Američanech. Bez nich a jejich zájmů se totiž na Ukrajině proti Rusku válčit nedá.

Co to znamená zastropování ceny už ví dnes u nás každý, komu chodí nové ceníky a výměry záloh za dodávky energií. Už všichni chápou, že je to ve svých důsledcích zdražení a že cena pod daný strop nikdy neklesne. Něco podobného se dnes děje s ropou a zase to zaplatíme my všichni.

V případě „sankčního“ zastropování cen ruské ropy dopravované po moři na 60 USD za barel má Putin jistotu, že bude inkasovat minimálně tuto cenu bez ohledu na vývoj světové konjunktury. Vzniklá panika na trzích spojená s omezením dodávek z Ruska bude držet ceny vysoko. OPEC oznámila, že sníženou těžbu rovněž nezvýší. Tedy všichni u nás, kterým se v posledních týdnech trochu ulevilo u benzínových pump, mají smůlu. Pohonné hmoty zůstanou drahé. Putin a ropní magnáti ve světě mají své jisté bez ohledu na nastupující globální recesi.

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Proč nikdo z EU neinicuje jednání o míru?

Určitě je to s Putinem těžké, ale když se o to nikdo nebude pokoušet, jak jinak válku ukončit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Je zvolení Petra Pavla vítězstvím i Petra Fialy? Čas ukáže

20:15 Ivo Strejček: Je zvolení Petra Pavla vítězstvím i Petra Fialy? Čas ukáže

Úterní glosa Ivo Strejčka