Josef Ježek: Do třetice

21.09.2015 19:20 | Zprávy

Je neděle, krátce před půlnocí. V televizi právě skončila slavná gangsterská sága režiséra Sergia Leoneho Tenkrát v Americe.

Josef Ježek: Do třetice
Foto: ODS
Popisek: Josef Ježek

V roce 1983 jí známý tvůrce spaghetti westernů natočil s Robertem de Niro v hlavní roli, s podmanivou hudbou svého slavného krajana Enrica Morriconeho. Příběh se odehrává v Americe 20. a 30. let, kdy zemi vládla prohibice. Jeden z mých milovaných filmů.

Rok 1920  poznamenal Ameriku prohibicí. Evropa měla v té době zcela jiné problémy. Uplynuly pouhé dva roky od skončení velké války, která byla později nazvána 1. světovou. Když 28. července 1914 vyhlásilo Rakousko – Uhersko Srbsku válku, jako odvetu za atentát na arcivévodu Ferdinanda, netušil nikdo, jaká Pandořina skříňka byla otevřena. Mobilizační vyhláška začínající slovy Mým národům odstartovala konflikt, jaký lidstvo dosud nepoznalo. 70 milionů vojáků bojovalo na všech frontách války, z toho cca každý sedmý padl nebo se nevrátil. Válku sice započalo rakousko-uherské mocnářství, avšak jejím hlavním strůjcem bylo vilhelmovské Německo, které ve svých plánech chtělo expandovat na východ, do prostor obsazených Ruskem. Současně si od války slibovalo územní zisky v koloniích. Po více jak čtyřech dlouhých válečných létech skončilo poražené, místo územních zisků ztratilo Alsasko-Lotrinsko a Porůří, bylo přinuceno platit kruté válečné reparace, země byla v troskách. Stejně tak celá Evropa. Tehdy se poprvé v moderních dějinách Německu téměř povedlo Evropu zahubit.

Po 15 létech se v Německu, které se mezitím vzpamatovalo z válečných ran, dostává k moci „tapecír“ z rakouského Braunau jménem Adolf Hitler. Zlé jazyky tvrdí, že jeho původní jméno bylo po otci Šiklgrúber, ale to není podstatné. Rozhodující je to, že tento nesporně charismatický muž je schopen zfanatizovat podstatnou část německého národa a indoktrinovat mu myšlenky, které vtělil do svého stěžejního díla Mein Kampf. Němci jako národ vyvolený, který je předurčen vládnout Evropě, světu a on, Vůdce, vyvolený Prozřetelností k naplnění tohoto cíle. Trvalo pouhých šest let a výstřely křižníku Schleswig-Holstein bombardující gdaňskou Westerplatte zahájily nový světový válečný konflikt, opatřený řadovou číslovkou 2. Počáteční vítězný blitzkrieg se postupně změnil na totální kolaps, který po šesti letech válečných hrůz, jež předčily i ty z války první, doprovázený masovým vyhlazovaním etnických skupin, skončil v květnu 1945. Německo rozbombardované a zničené a spolu s ním valná část našeho kontinentu. To byla daň Evropy za  svou počáteční neschopnost zastavit včas expanzi jednoho národa, vedeného šíleným vůdcem.Tehdy se Německu téměř podařilo zahubit Evropu podruhé. Ostatně tím, že její valná část se stala vazalem  jednoho z vítězů války, Stalinova Sovětského svazu, bylo k záhubě demokracie v tomto prostoru slušně „našlápnuto“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Spravedlnost pro manžele Zadehovy

12:46 Zdeněk Jemelík: Spravedlnost pro manžele Zadehovy

Internetový portál Česká justice mě dne 28.dubna 2025 potěšil článkem „Nejvyšší soud: V kauze Zadeh …