Josef Toman proti lithiovému tunelu: Okradení nás všech?

23.6.2017 7:32 dop.

Z těžby lithia dostane stát 2% tržní ceny a tato % jsou zmražena na 5 let, přestože cena lithia, kvůli elektromobilům bude stále narůstat. Zásoby lithia v Krušných horách mají hodnotu přibližně 3 biliony Kč, při současných cenách. Během nedlouhé doby ta cena bude dvojnásobná.

Josef Toman proti lithiovému tunelu: Okradení nás všech?
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

To znamená 6 bilionů Kč, neboli 600.000 Kč na občana, což dělá 2,4 miliony na rodinu se 2 dětmi. Polovina té částky by mohl být čistý zisk, kdyby těžil stát a prodával ve správnou dobu za správnou cenu. Tomuhle zkorumpovanému státu ale stačí namísto 50% zisku pouze 2% zisku ze současné tržní ceny, neboli 1% z budoucí tržní ceny.

To znamená, že namísto 300.000 na osobu a 1,2 milionů na 4 člennou rodinu se spokojí s tím, že na ně vyjde 50x méně, neboli 6.000 Kč na osobu či 24.000 na 4 člennou rodinu. Jakou roli v tomto největším tunelu v historii ČR hrají úplatky, nevíme. Jistě nás ujistí, že žádnou. Jedním ze zdrojů o lithiu, z kterého je zde čerpáno, je ZDE a netvrdíme, že počty jsou absolutně přesné, ale řádově správné určitě jsou. Kdybychom měli vlasteneckou vládu, za zisky z lithia by si každá česká 4 členná rodina mohla koupit malý byt. Za této vlády si bude moci místo toho koupit staré vadné rezavé auto.

A když si uvědomíme, jak jsou lithium a jeho těžba toxickými, je možné, že ty 2 procenta ani nestačí na pokrytí škod na zdraví, životech, zničeném životním prostředí, zabitých rybách v řekách, apod. Mrkněte, jak se lidé bouří v Tibetu proti těžbě lithia, jeho toxicitě, apod.

Petici napsal Josef Toman, kandidát na prezidenta, www.JosefToman.cz

Petici můžete podepsat ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Josef Bezecný: Dobře placená trafika

13:20 Miroslav Josef Bezecný: Dobře placená trafika

Podle Charty Organizace spojených národů je cílem OSN zachování mezinárodního míru, bezpečnosti a za…