Kard. Miloslav Vlk: Dělal jsem to, co dělá každá redakce nebo úřad

14.12.2011 12:37

Reakce kardinála Vlka na článek Michala Semína

Kard. Miloslav Vlk: Dělal jsem to, co dělá každá redakce nebo úřad
Foto: kardinal.cz
Popisek: Kardinál Miloslav Vlk
reklama

1.Ke stylu, tónu, invektivám a hrubostem článku /“estébácké metody“, „ideoví odpůrci“ atd./ se vyjadřovat nehodlám. Čtenář si o této úrovni vedení dialogu udělá úsudek sám. Ani nepokládám za odpovídající, abych v diskusi vyvracel řadu podezření, výmyslů a nepravd autora.

2.Co se týče obsahu, vyjádřím se jen k některým napadením p. Semína. Ostatní nechávám stranou.

K výzvě pana Semína, abych zveřejnil „materiály“ k činnosti osob z okruhu lefebvristů, časopisu Te Deum a dalších institucí a skupin, chci říci, že „několik set položek o činnosti těchto osob a jejich skupin“, které ve svém počítačovém archivu skutečně mám, jsou články publikované především na nejrůznějších mediálních portálech psaných i digitálních, které byly veřejně přístupné, jako Christnet, Te Deum, www.katolikrevue.cz a další internetové stránky, např. Altermedia, dále  Kartákův Kontras, lefebvristické fórum Traditione, a řada dalších, domácích i zahraničních.

O povinnosti a zodpovědnosti biskupa sledovat dění v diecézi, i když to pan Semín nazývá odlišnými pojmy, nehodlám diskutovat. Po technické stránce jsem vlastně dělal to, co dělá každá redakce nebo úřad, odpovědný za určitou sféru života, že si vytváří tematický archív, informační databázi. Tak to žádala má zodpovědnost, není to nic tajného a nevidím důvod, abych tyto věci zveřejňoval.

K návrhu osobního „setkání ke smíření“, které pan Semín navrhuje, se samozřejmě stavím pozitivně. Je však pro mne málo pochopitelné, že po dlouhé řadě tirád, invektiv a nepěkného napadání p. Semín říká, že by si „z lásky ke mně přál, abych neodešel z tohoto světa s nenávistí vůči komukoliv“, abychom se „smířili“. Nehodlám to nazvat neupřímností a farizejstvím, ale chci ho ujistit, že svou zodpovědnost biskupa vůči dění v diecézi a vůči osobám a činnosti různých názorových proudů nepokládám za „nenávist vůči komukoliv“, i když jsem byl povinen vydávat rozhodnutí, která nebyla ve shodě s tím, co si ti druzí mysleli a přáli. Přál bych si, aby si p. Semín uvědomil /a to neříkám s postojem povýšenosti/, že naše pozice zodpovědnosti a vztah vůči zmíněným názorovým proudům jsou odlišné. V naukových věcech v církvi není demokracie. Není tu dialog rovnocenných partnerů, i když uznávám nutnost bratrského dialogu v církvi i o různých naukových otázkách. Aby navrhované setkání bylo upřímné a poctivé, aby mělo smysl a nebylo pouze nějakým divadýlkem, byl bych rád, abychom se shodli na výše uvedených základních východiscích.

Kard. Miloslav Vlk
Praha 13.12. 2011.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: .

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Macků: Hokejisté hrají ligovou soutěž a reprezentují i za vaše peníze na účtu pojišťovny

22:33 Jiří Macků: Hokejisté hrají ligovou soutěž a reprezentují i za vaše peníze na účtu pojišťovny

Mistrovství světa v hokeji skončilo. Dopadlo tak, jak dopadlo. Pro naše barvy poněkud natvrdo, jak s…