Nejbohatších 10 % lidí ve zmíněných státech v současnosti vydělává téměř desetinásobek ve srovnání s nejchudšími 10 %.
Ekonomický komentátor Petr Holub na této stanici konstatoval: Český společenský systém během krize obstál, chudoba zůstala na úrovni před ní.
To je pravda, ale náš problém – viděno sociologicky – je jinde: Nepodařilo se tu za 25 let vytvořit pevnou střední vrstvu, tedy – jak říká jedna z definic – vrstvu lidí, která solidně vydělává, ale je na státu nezávislá: Poskytuje práci sama sobě i několika dalším lidem.
Tato vrstva se ztenčuje v celé naší civilizaci, ale přesto díky tomu, že tam fungovala dlouho a opíralo se o ni hlavně po válce hospodářství v mnoha starých evropských zemích, ovlivnila a vychovala řadu pracovitých, hrdých, odvážných a sebevědomých lidí.
Společnost, která má tuto vrstvu velmi malou a slabou, je více ohrožena nejen ekonomicky, ale i politicky, protože je snadněji manipulovatelná, snáze se přizpůsobuje, neumí klást odpor.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz