Otevřený dopis jednoho z pěti členů dobrovolného spolku Centrum pro dokumentaci totalitních režimů otřásl Úřadem vlády České republiky. Hlavně jeho předsedou. Demonstrativně odmítl spolupodepsat jmenovací dekret bývalému politickému vězni do Etické komise. A to navzdory podpisu prezidenta republiky a vrchního velitele branné moci České republiky.
Centrum pro dokumentaci totalitních režimů je zapsaným spolkem, dříve občanským sdružením. V roce 2014 jej založili čtyři propuštění badatelé Ústavu pro studium totalitních režimů. Jedná se o právní subjekt dobrovolníků naplňujících ve svém volném čase bohulibého koníčka. Přístupný všem. Podle zákona o archívnictví je pak badatelem každý, kdo, volně řečeno, čte knihu. Bez ohledu kolik stran.
Miroslav Vodrážka, přes vážnost své dlouhodobé pracovní neschopnosti, napnul hýždě a otevřeným dopisem ústavnímu činiteli zavelel, že nesmí, ale nesmí za žádnou cenu Srpa do komise spolupodepsat, protože Srp byl fízl. Sám Vodrážka, jak svědci vzpomínají, před třiceti lety demonstroval za jeho propuštění z vězení, bezpochyby proto, aby kapitalismu ukázal, jak obludný je komunistický režim, který zavírá své řízené agenty.
Epicentrem aféry, která živila tisk celý týden, se stal důvěřivý Slávek. Před dvěma lety jej fotografové na francouzském velvyslanectví postavili vedle Karla Srpa. Než zmačkli spoušť, předseda Jazzové sekce se pana premiéra tiše zeptal, zda jej nebude kompromitovat. Odpovědí byl premiérův milý úsměv.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz