Karel Wichs: Vlk se nažral a koza zůstala celá

11.11.2014 8:58

Vlk se nažral a koza zůstala celá. Tak dopadlo hlasování v Katalánsku. 80 procent účastníků katalánského nezávazného dotazu se vyslovilo pro nezávislost. Dvě třetiny oprávněných voličů však k urnám vůbec nepřišly.

Karel Wichs: Vlk se nažral a koza zůstala celá
Foto: red
Popisek: Český rozhlas
reklama

Podle premiéra katalánské autonomní vlády Artura Mase je to důvod k vypsání řádného referenda o samostatnosti, ať už s podporou centrální vlády nebo bez ní. Ať už s podporou centrální vlády či bez ní.

Premiér celošpanělské vlády Mariano Rajoy soudí, že přes 66 % voličů se nechtělo zúčastnit frašky o nezávislém dotazu. Jeho výsledky nemají žádnou právní závaznost.

Madridský ministr spravedlnosti Rafael Catalá prohlásil, že dotaz byl jen „projevem politické propagandy“. Jeho cílem bylo zastřít neúspěch separatistů a udržet premiéra Mase u moci.

Ten však trvá na svém: „Výsledek dotazu je velký úspěch zastánců nezávislosti. Větší, než jsem očekával.“ Prostě, vlk se nažral a koza zůstala celá. Zatím.

Nikdo se nepozastavil nad tím, kdo nezávaznou a jistě drahou konzultaci zaplatil. Centrální nebo autonomní vláda? Ústřední vláda začala v pondělí vyšetřovat, jestli se zakázanou konzultací někdo nedopustil trestného činu. U vědomí úspěchu premiér Mas prohlásil, že veškerou vinu bere na sebe.

Ústavní soud sice konzultaci o nezávislosti zakázal, ale netrval na jejím vymáhání. Proto desítky žádostí o zrušení hlasovacích místností zůstaly oslyšeny. Prý by to byl nepřiměřený krok, když konzultace proběhla v klidu bez větších incidentů. A v demokratickém Španělsku má každý právo vyjádřit svůj názor.

Na druhou stranu katalánský premiér Mas se ve svém projevu po hlasování nezmínil o tom, že hodlá vypsat nové volby, které by stvrdily to, co nazval velkým úspěchem. Požadují to však strany, které prosazují katalánskou nezávislost rázněji.

Dvě největší politické strany ve Španělsku – vládnoucí lidovci i opoziční socialisté – jsou zajedno v tom, že jakékoli separatistické akce Katalánců jsou nezákonné. Lidovci si žádnou změnu nepřejí.

Trvají na tom, že o rozdrobení španělského království musí hlasovat celá země. Současná ústava nepovoluje, aby se některé autonomní společenství odtrhlo. Socialisté přišli s návrhem, že po změně ústavy by se mohla vytvořit španělská federace. Něco na způsob Německa.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Český rozhlas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Státní rozpočet se vydal na cestu k rekordnímu schodku

22:01 Štěpán Křeček: Státní rozpočet se vydal na cestu k rekordnímu schodku

„Restriktivní opatření proti šíření koronaviru výrazně sníží příjmy státního rozpočtu. Kompenzační o…