Karol Hrádela: Začala se upřednostňovat medializace spravedlnosti a rychlost trestního řízení na úkor kvality

27.02.2017 21:09 | Zprávy

Karol Hrádela na Facebooku

Karol Hrádela: Začala se upřednostňovat medializace spravedlnosti a rychlost trestního řízení na úkor kvality
Foto: Facebook Karola Hrádely
Popisek: Karol Hrádela

V poslední době se stále dočítáme novinky o stavu naší justice: Někteří píší o justiční či exekutorské mafii, úplatných soudcích, obvinění státní zástupkyně atd. Další přímo obviňují justici z úmrtí jednoho dlužníka, který nedávno spáchal sebevraždu po té, co vystřelil na exekutory a byl pravomocně odsouzen. Jiní chválí kvalitu našich státních zastupitelství a soudů. Člověk neví, co si má vybrat.

Osobně věřím ve spravedlnost a poctivý přístup většiny soudců a státních zástupců. Samozřejmě každý i soudce a státní zástupce je jen člověk. Logicky jsou výjimky, ne vždy i přes veškerou snahu se podaří nalézt spravedlnost. Pochybnosti o spravedlnosti zůstávají v některých kauzách, kdy si klade člověk otázku, zda to špatně hodnotí on, či se jedná o šlendrián státní moci.

Skutečně si nejsem jist, zda naše justice zavinila smrt dlužníka, za kterou je napadaná. Přesto mne však při čtení rozsudku prvoinstančního soudu napadlo, proč vůbec v rozsudku není zmíněno, jak dlouho může být člověk v tzv. spánkové opilosti a jak se z ní probírá, zda pokud by byla spánková opilost, zda by mohl v ní někdo vystřelit atd., tj. zda je jednoznačně vyloučena obhajoba zesnulého. Zajímá mne, zda když něco v případné spánkové opilosti učiním, tak, zda to znamená, že v ní budu i později při příjezdu policie, a jak se dají zjistit příznaky spánkové opilosti za zavřenými dveřmi. Ze života známe, že těsně po probuzení někdy člověk pořádně neví, co se sním děje. Z toho, co je uvedeno v rozsudku prvoinstančního soudu jsem odpověď nevyčetl. Nedivím se proto, že obhájkyně požadovala revizní znalecký posudek. Tomuto návrhu soud nevyhověl. Možná měla být razantnější, ale k tomu tvrzení nemáme dostatek dokladů. Možná byla, možná se bála.

Někdy zastupujeme obžalovaného dva advokáti: jeden místní a jiný dostatečně vzdálený, aby případný tvrdý postup obhajoby neměl vliv na advokáta. Jsme přece jenom lidé a obavy mohou být na místě. Konec konců sám znám případ, že pouhé vyslovení podezření v závěrečné řeči, zda si státní zastupitelství nevytváří kauzu, vedlo nejmenovanou státní zástupkyni k stížnosti na advokáta, kde tvrdila prokazatelně nepravdivé údaje. Když nereagovala na kolegiální žádost o omluvu, byl na to písemně upozorněn jí nadřízený státní zástupce. Asi v důsledku chyby v elektronické komunikaci, nereagoval. Možná bude na podnět k prověření, zda nedošlo ke kárnému provinění státního zástupce, reagovat ministr spravedlnosti, který jej již má k dispozici prostřednictvím datové schránky, protože nesmí v demokratickém státě existovat nedotknutelní. Snad se nestane něco podobného, jako v kauze Gory, kde upozornění na činnost státního zástupce řešil tento státní zástupce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…