Ladislav Kašuka: Historická pravda o amerických dobyvačných válkách - Korea

26.10.2014 7:31 | Zprávy

V této své nové sérii článků se vrátím do historie a postupně Vám vyjevím pravdu o tom, jakým způsobem se USA chovají již po mnoho desítek let k suverénním zemím, které chtějí jít jinou cestou, než tou, která se líbí americkým vládám. Dnešní díl věnuji korejskému konfliktu.

Ladislav Kašuka: Historická pravda o amerických dobyvačných válkách - Korea
Foto: archiv L. Kašuky
Popisek: Ladislav Kašuka

Psal se rok 1945 Korejci nadšení získanou svobodou, se poté, co se osvobodili od 40 let trvající japonské vojenské okupace, těšili, že si konečně budou ve své zemi rozhodovat sami. Proto začali zakládat místní lidové výbor (už to se Američanům samozřejmě nelíbilo), které zvolily zástupce, jenž se sešli v Srpnu 1945 v Soulu a svobodně a demokraticky založili Korejskou lidovou republiku (KPR).

Tento vývoj se však vůbec nezamlouval Spojeným státům a proto poslali do Koreje svou armádu a rozdělili zemi na 38 rovnoběžce na dvě poloviny, přičemž v jižní části země (tedy v té úrodnější) byla díky americké intervenci sestavena proamerická loutková vláda v čele s Korejcem žijícím do té doby v USA, doktorem přírodních věd Synghmanem Rhee, jehož největší kvalifikací na post prezidenta země byl pro Američany jeho zarytý antikomunismus. Americké jednotky v počtu 72 000 vojáků mu pomohli rychle získat moc a vypořádat se s protivníky dříve, než mohl zasáhnout v té době na severu země se zdržující Kim Ir Sen se svými oddíly, s kterými bojoval již od třicátých let proti Japoncům a Číňanům za svobodnou Koreu.

Okamžitě po svém nástupu k moci Rhee zakázal lidové výbory a společně s Američany také jakékoli demonstrace a stávky. Když na podzim roku 1946 někteří lidé zákaz neuposlechli a začali stávkovat, byla použita brutální síla (1000 lidí bylo zastřeleno a 30 000 zatčeno). Později vypukly protestní nepokoje proti americké okupaci a rozdělení země na ostrově Cheju, při kterých jihokorejská vláda za podpory palebné síly amerických lodí zavraždila pomocí policejních oddílů a armády na 60 000 lidí a vypálila a zcela zničila na 230 vesnic stylem srovnatelným s nacistickým vyhlazením Lidic a Ležáků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Podivná moudra prezidenta Pavla

11:34 Zdeněk Lanz: Podivná moudra prezidenta Pavla

Když už se přinutím vyslechnout si projev nebo si přečíst článek z myšlenkových pochodů prezidenta P…