To by samo o sobě nebyla velká škoda, protože to byl systém, desetiletí prolezlý korupcí a klientelismem, který uvrhl zemi do dluhové pasti a nastartoval spirálu jejího hospodářského propadu. Nebyla by to ovšem pohroma jen za předpokladu, že by bylo jasné, jak dál. Což v žádném případě není.
Formálně sice dostala nejvíc hlasů pořád ještě konzervativní Nová Demokracie, ale spolu se socialistickým hnutím PASOK, druhým protagonistou starých pořádků, nedají dohromady ani polovinu parlamentních křesel. Přes 50 procent hlasů odevzdali totiž Řekové stranám na levém a pravém okraji politického spektra, které odmítají dosavadní úsporný kurs, chtějí revidovat dohody s Mezinárodním měnovým fondem a Bruselem, anebo rovnou vystoupit z eurozóny i EU.
Některé z nich přitom působí, jako by vylezly rovnou z propadliště dějin. Na nedělní tiskovce neonacistické strany Zlatý úsvit, která získala 7 procent a vtáhne do parlamentu v Aténách s 21 poslanci, vyzvali pořadatelé přítomné novináře, aby vstali a pozdravili „vůdce“ zdviženou pravicí. Ten pak hřímal z pódia, že boj teprve začíná, a to jak v parlamentu, tak mimo něj.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz