Ľubomír Huďo: Slovensko-ukrajinská idylka, lichvář v objetí s fašistou

26.08.2016 15:33 | Zprávy

Ľubomír Huďo si všímá ukázkové názorové spřízněnosti politické a mediální mašinérie na Slovensku ve vztahu k současnému ukrajinskému vedení a nachází i další společné rysy prezidentů obou zemí.

Ľubomír Huďo: Slovensko-ukrajinská idylka, lichvář v objetí s fašistou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Kiska

Prezidenti Andrej Kiska a Petro Porošenko v rámci idylických vztahů na trase Bratislava - Kyjev spolu telefonovali před blížícím se zářijovým summitem Evropské unie ve slovenské metropoli, aby se vzájemně ujistili o nehynoucí družbě bratrských prezidentů.

Není divu, vždyť je spojuje společné poslání - sloužit americkému Velkému bratrovi i přes mrtvoly (v ukrajinském případě) a přes otrocké přisluhování (ve slovenském případě). Andrej Kiska plně chápe kroky ukrajinského kolegy, ať již v politickém či ekonomickém smyslu. Oba disponují pěkným majetkem a zobou z jedné ruky, která je krmí, tak proč by jako mocnáři na nejvyšším postu neohlupovali důvěřivé občany – navíc, když jim v tom úspěšně asistují mediální kolosy.

Za Washington a Brusel

Andrej i Petro si náramně rozumějí pokud jde o hysterickou rusofobii a přesvědčení, že Severoatlantická aliance je garantem míru, stability a bezpečnosti i kdyby neměl zůstat kámen na kameni - a nemá žádnou alternativu. Základny, jednotky NATO a američtí instruktoři jsou vítáni a vnímáni jako ochránci a zachránci svobody. V tomto postoji jsou oba prezidenti přímo jednovaječnými dvojčaty.

A samozřejmě nesmí chybět ani jejich vzájemná oddanost komisařům v Bruselu. Ukrajinský prezident v telefonátu vyjádřil naději, že Bratislava podpoří eurointegrační snahy Kyjeva, především nyní, kdy je Slovensko předsedající zemí Evropské unie. Kromě toho Porošenko očekává slovenskou podporu v zavedení bezvízového režimu pro ukrajinské občany již v blízké budoucnosti.

Pokud jde postoj ukrajinského obyvatelstva, tak podle nedávného průzkumu veřejného mínění v případě, že by se konalo referendum o vstupu do NATO, by 37,7 procent lidí by hlasovalo pro vstup Ukrajiny do aliance, ale 38,2 procent by bylo proti a 9,7 procent na otázku neumělo odpovědět. V podobném referendu o vstupu do EU by členství v unii podpořilo 47,3 procent lidí, proti by hlasovalo 31,1 procent, přičemž 12,5 procenta lidí by referendum ignorovalo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

15:57 P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

Neochota nebo neschopnost ruského prezidenta Putina rychle ukončit konflikt s Ukrajinou povede ke st…