Luboš Zálom: Duševní prázdnota tohoto politika nezná mezí

02.10.2013 12:59 | Zprávy

Před dvěma týdny přednesl předseda Evropské komise José Manuel Barroso svůj každoroční projev, svoji Zprávu o stavu Unie 2013.

Luboš Zálom: Duševní prázdnota tohoto politika nezná mezí
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman a předseda Evropské komise José Manuel Barroso

Kolik lidí asi našlo dost síly a vyslechlo si projev celý, aniž by u něj usnuli paralyzováni nudnou bezobsažností? Hádám, že ani přítomní poslanci to nedokázali a věřím, že i ti největší eurofanatici, jako např. Cohn-Bendit nebo Schulz, strávili většinu z oněch 45 minut něčím smysluplnějším, třeba hraním piškvorek. Potlesk se ozýval jako něco neuvěřitelně neosobního, ne nepodobného hromadným potleskům, které známe z archivních záběrů komunistických sjezdů z Kongresového paláce. Upřímně lituji překladatele, který musel projev simultánně tlumočit pro ČT - nevěřím, že za něco takového lze dostatečně zaplatit...

Prázdnota Barrosova projevu pak možná byla svého druhu zbraní, ochranným prostředkem před kritikou. Protože - lze vůbec smysluplně posuzovat, hodnotit a kritizovat něco, co vlastně nemá žádný obsah? Možná se mi to jen zdálo, ale i obvykle eurooptimistická média tentokrát přešla Barrosův projev spíše taktním mlčením.

Na projev jako celek, jenž tvořily spíše vzájemně nesouvisející výzvy a apely ("je třeba něco...", "musíme něco..."), proložené sem tam ujišťováním, že Evropská unie, navzdory škarohlídům, přežila krizi, a zároveň upozorňováním, že Evropa musí krizi vzdorovat a řešit ji, se skutečně příliš reagovat nedá. Můžeme si to však projít postupně.

Občanům navzdory

“Teď je třeba povznést se nad čistě národní otázky a provinční zájmy a zasadit se o opravdový pokrok v evropských otázkách. Vnést do diskuse s voliči jednotlivých států skutečnou evropskou perspektivu.”

Národní a provinční zájmy tedy musí ustoupit zájmům Evropské unie. V českém simultánním překladu (pro odvážlivce je k poslechu ve webovém archivu ČT24) však zaznělo něco poněkud jiného, více znepokojujícího: osobní zájmy musejí ustoupit zájmům celku. Leckdy se stane, že skutečný význam se, jak se říká, ztratí v překladu. Zde můžeme tvrdit, že v překladu se naopak skutečný význam našel. Nemůže být asi pochyb, že lidé jako je Barroso pohrdají individuálním zájmem každého jednotlivce - ovšem zatím si to pouze myslí a touhu po naprostém ponížení jednotlivců nezahrnují do svých projevů. Volání po nadřazenosti zájmů Evropské unie je však v principu to samé, podrobení zájmů jednotlivce je v něm skryto. Jestliže je zájem Evropy nadřazen všemu ostatnímu, jsou to nakonec jednotlivci, kdo bude obětován. Chcete podnikat, založit rodinu, vzdělávat se, sportovat, pít dobré víno, užívat si láskyplný vztah - prostě být šťastni?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: eportal.parlamentnilisty.cz

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…