Lukáš Kovanda: V ČR domy a byty zdražují nejvýrazněji v celé EU

11. 10. 2017 14:54

Ceny nemovitostí v ČR rostly i ve druhém čtvrtletí letošního roku nejrychlejším meziročním tempem v celé EU. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil Eurostat.

Lukáš Kovanda: V ČR domy a byty zdražují nejvýrazněji v celé EU
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Růst cen navíc nabírá na dynamice. Zatímco v prvním letošním kvartále činil 12,9 procenta, ve druhém čtvrtletí to bylo již 13,3 procenta. Náskok ČR před zemí s druhým nejrychlejším růstem cen nemovitostí se tak zvýšil z jednoho procentního bodu v prvním kvartále na 2,7 procentního bodu ve čtvrtletí druhém. Citelný růst cen nemovitostí v ČR je výsledkem dlouhodobě extrémně uvolněné měnové politiky České národní banky, zejména v podobě jejího letos skončeného intervenčního režimu, a z důvodu nepružné nabídky nemovitostí. Nepružná nabídka je pro změnu výsledkem těžkopádného územního plánování na řadě míst ČR a příliš dlouhými a přehnaně zbyrokratizovanými procesy stavebního řízení. V době obecné ekonomické prosperity, kterým ČR právě prochází, se tak silná poptávka po bydlení střetává se znatelně omezenou nabídkou, čehož výsledkem je nutně růst cen. Zdražuje přitom jak vlastnické bydlení, tak bydlení nájemní. Podle České národní banky jsou ceny v ČR nadhodnocené, což centrální banku vede k tomu, že uplatňuje kladnou sazbu takzvané proticyklické kapitálové rezervy. ČR je aktuálně společně se Švédskem a Slovenskem jednou z mála zemí EU, která tuto sazbu nastavuje kladně. Ostatní státy EU ji mají na nule. Svižný růst cen nemovitostí v ČR bude pokračovat i v dalších čtvrtletích. V příštím roce jej však mírně přibrzdí postupný růst úrokových sazeb hypoték, daný zpřísňováním měnové politiky ČNB a nakonec i Evropské centrální banky.

Lukáš Kovanda, ekonom

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Česko se dostalo do zájmu světových medií

7:33 Richard Seemann: Česko se dostalo do zájmu světových medií

Jméno naší republiky nyní zaznívá ve sdělovacích prostředcích a na stránkách tisku po celém světě. P…