Pondělí
……ráno vyšel článek s názory senátorů na Ústavní žalobu na prezidenta, k čemuž jsem se rovněž vyjádřil: https://pravednes.cz/click…
Přestože jsem z některých prezentovaných postojů i řady rozhodnutí Miloše Zemana hluboce rozčarován a názoru, že takto by se hlava státu chovat a projevovat neměla, nepřipojuji se bez bližšího projednání na půdě Senátu k předloženému návrhu ústavní žaloby. Jako člověk, který řadu let působil ve státní službě, v prvé řadě ctím ústavní uspořádání našeho státu. Návrh považuji za velmi dobře zpracovaný přehled jednání, která mohou zakládat podezření, zda bylo vždy postupováno v souladu s Ústavou ČR. Osobně jsem však přesvědčen, že nejde ze strany prezidenta o hrubé porušování Ústavy ČR, jakkoliv je jeho chování velmi často na hraně.
… Rada Královéhradeckého kraje a dnes „jenom“ 61 bodů programu, týkajících se zejména provozně technických a majetkových věcí a probíhající agendy k nim.
… jednání se zástupci Dopravního podniku Hradec Králové o navýšení poplatku za vjezdy na autobusová nádraží nad rámec již nyní hrazených 8 mil. korun, s čímž nejsem ani trochu ztotožněn, protože další navyšování bude mít za následek nárůst mandatorních nákladů na veřejnou dopravu. Dohodli jsme se proto - zejména s ohledem na prokazatelnost nároků - na pokračování v jednáních. Od roku 2020 chceme vjezdy na autobusová nádraží platit přímo z rozpočtu kraje a nechceme, aby s tím spojené náklady byly rozpočítávány do ceny dopravního výkonu. K tomuto rozhodnutí jsme dospěli mimo jiné i kvůli možnosti následně lépe komunikovat s obcemi, které se v budoucnu budou také podílet na jejím spolufinancování - v rámci společného zájmu zachovat veřejnou autobusovou síť ve stávajícím rozsahu a se snahou zlepšovat její kvalitu. A zahajovat budoucí jednání navyšováním cen za dopravní výkon, nepovažuji zrovna za pozitivní způsob.
Úterý, středa
... Přestože nejčastěji využívám ke své dopravě automobilu, občas motorky a zejména v posledních třech letech také někdy vlak, na dvoudenní zahraniční pracovní cestu jsem využil výjimečně vládní letku CL601 AČR. Do Polska jsem odletěl spolu s předsedou Senátu PČR a dalšími kolegy senátory a začali jsme ve 4. největším baltském přístavu Gdaňsk, který nejenom, že obsluhuje Skandinávii a zabezpečuje import a export z celého světa, ale také díky tomu, že nezamrzá, mohou do něj vplout i ty největší lodě, bez ohledu na příliv a odliv. Probíhá zde překládka 1/10 potřebné ropy. Vizí je, díky řece Visle spojit Gdaňsk s Černým mořem. A možná malá zajímavost - víte, že svatý Vojtěch přišel v roce 997 z Čech do Gdaňska, aby toto město pokřtil a přivedl jeho obyvatele ke křesťanství?
- setkali jsme se s Vojvodou Pomořského vojvodství a nejenom při diskusi s ním u společného oběda nebo panem Stanisławem Karczewskim - maršálkem Senátu Polské republiky u slavnostní večeře, ale i při návštěvě několika památných míst - Památníku padlých dělníků z loděnic v roce 1970, později ve Varšavě u hrobu neznámého vojína či v Sejmu u památníku k Smolenské tragédie, jsem si uvědomil mnoho historických paralel obou našich zemí - namátkou 100 let samostatnosti, 30 let od svobodných voleb atd.. Společná je oběma našim zemím i snaha o posilování severoatlantické vazby a rozšíření obranného paktu NATO o další země jihovýchodní Evropy.
- s polským premiérem Mateuszem Morawieckim jsme debatovali o strategii další spolupráce zemí V4, a to nejenom v obchodní oblasti, ale také o harmonizaci evropských směrnic. ???? Mě jako senátora z příhraničního obvodu potěšila debata o zásahu záchranných zdravotnických služeb v příhraničí. Byla přislíbena podpora odstranění některých administrativní překážek, které se musí upravit ve stávajících mezinárodních dohodách.
- neméně důležitá pro mne byla i diskuze o bezpečnosti v souvislosti s potencionální migrací. Považuji za strategický správnou úvahu, usilovat o přijímání jihovýchodních zemí Evropy do struktur Evropské unie, ale také stále připomínám,? a upozornil jsem na to i tentokrát, že pro zajištění ochrany Evropy je nezbytné dodržovat a plnit vzájemně přijatá pravidla Schengenu a Dublinu. …zajímavé pro mne bylo také setkání se svým polským senátorským protějškem z Klodzka a návštěva Senátu RP. Osobně jsem zde diskutoval zejména o rozvoji příhraniční infrastruktury (železnice a silnice mimo hlavní tahy). Požádal maršálka Stanisława Karczewského kooperaci při prosazování regionálních zájmů souběžně s plány na výstavby dálnic a železničních koridorů. A s ohledem na různé problémy kolem justice v obou zemích, jsme se shodli rovněž na potřebě intenzivnější spolupráce (setkání, diskuze, změny v právních oblastech) našeho senátního Ústavně právního výboru.
jsem rád za zcela konkrétní podněty k další spolupráci, k níž jsem připraven??
… nemohl jsem nezaznamenat: https://www.parlamentnilisty.cz/…/Piratum-radi-elitni-polic…
Možná je trochu úsměvné, že se jedna parta "odborníků" ohrazuje proti druhé, když se tato chce odborníky rovněž zaštiťit:-). Ale byly doby, kdy si něco takového žádný policista nemohl dovolit. Ale jak to vypadá, co bylo v minulosti nepřijatelné, dnes slouží jen k štěkání na karavanu, která jede v klidu dál! A to mi úsměvné nepřipadá ani trochu! Předpokládám, že vedení policie prověří veřejně prezentované informace, nicméně v zákoně má policista dáno omezení vůči aktivitám v politických stranách, kdy nesmí "ani vykonávat činnost v jejich prospěch", a proto podobné aktivity nepovažuji za přijatelné. Ale dovolím si dodat, že vše není jen o striktním výkladu zákona, ale o obyčejné normálnosti, v jejímž duchu bychom měli mít schopnost rozpoznat, že se některé aktivity neslučují s jinou rolí, kterou zastáváme – např. při práci u policie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV