Obyvatelé Bosny, pokud s ohledem na nízkou volební účast vůbec k volbám přišli, si proto nebudou moci stěžovat, jakou jsou obětí nacionalistické a zkorumpované politiky a že s osudem země nemohou udělat v následujících letech nic.
Naprostá většina voličů totiž využila svého hlasu jen k tomu, aby se vymezila vůči ostatním dvěma národnostem. A to je pro řešení hlubokých problémů, které současná Bosna má, skutečně málo. Určitou nadějí bylo, že na volebních billboardech bylo víc mladých tváří než dřív, ale k ničemu to nakonec nebylo.
Voličům nelze radit, ale spíš to chtělo hlasovat pro někoho, kdo si bude schopen poradit s asi 50procentní nezaměstnaností, se skoro kompletně zkrachovalým průmyslem, mizernou infrastrukturou nebo například zoufale pomalými soudy.
Bosna a Hercegovina je sousední zemí Evropské unie, je přidruženou zemí a potýká se s problémy, které by nebyli schopni vyřešit leckde jinde, kde nemají problém s propastmi dělícími tři největší etnika, která malou zemi obývají.
Co sice nakonec kartami tak úplně nezamíchalo, ale do budoucna se jistě projeví, je pohyb v jedné z částí Bosny, v Republice srbské. Jejímu premiérovi Miloradu Dodikovi se tam běžně přezdívá car. Je její hlavní tváří, jejím vůdcem a hlavní vlivovou figurou. Ještě před pár lety by o jeho vítězství a bezmezné oblibě u obyvatel, nikdo nepochyboval.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas