Martin Kadrman: Maršmeloun tak, jak byl navržen, realizován nebude

03.10.2016 14:05

Jistě víte o našem několikaletém boji proti realizaci novostavby v bezprostřední blízkosti Anežského kláštera, kterou pražané pojmenovali jako "maršmeloun".

Martin Kadrman: Maršmeloun tak, jak byl navržen, realizován nebude
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto
Objekt navrhl děkan fakulty architektury v Liberci prof. Fránek. Investorem je Augusto Razetto, který v minulosti úzce spolupracoval s Pavlem Bémem

Kauzu provázely naděje, ale i pesimismus. Nyní, po rozhodnutí ministra kultury je zřejmé, že Maršmeloun tak, jak byl navržen, realizován nebude. Společně s námi podalo sdružení Monitoring podnět Památkové inspekci ke zrušení závazných stanovisek památkářů, vydaných magistrátem hl. m. Prahy. Magistrátní památkáři totiž protizákonně vydali souhlasná stanoviska s realizací zamýšleného projektu. Památková inspekce ministerstva, která naše podněty prověřovala, se s naší kritikou ztotožnila a rozhodnutí magistrátních úředníků zrušila. Jenže proti tomu se postavil investor Razetto, který je zároveň členem představenstva Italsko-české obchodní a průmyslové komory, která ministra na podzim minulého roku ocenila zlatou medailí za budování česko-italských vztahů. Ministrovi medaili osobně připínal Alessandro Pasquale, muž, jenž dle slov prezidenta Zemana "zanedbává" lázně Kyselka.

Razetto rozkladem žádal ministra o zrušení rozhodnutí Památkové inspekce. Ministr však seznal selhání magistrátních úředníků za natolik flagrantní, že Razettiho rozklad zamítl a potvrdil původní rozhodnutí Památkové inspekce.

Dalším z témat k řešení je otázka výhodnosti prodeje pozemku Augustu Razettimu, protože ten má za pozemek zaplatit městu až ve chvíli, kdy bude jeho projekt realizován. Jeden metr čtvereční jej bude stát 18,000 korun! Připomeňme, že areál Anežského kláštera se nachází v samém centru Prahy. Odbor majetku hl.m. Prahy na smlouvě nevidí nic zarážejícího a odmítá se výhodností smlouvy zabývat.

Poděkování patří zejména odvážené obyvatelce sousedního domu paní Marii Formánkové, která nám dala důvěru, abychom ji zastupovali, naší viceprezidentce arch. Marii Švábové a Vítězslavu Praksovi ze sdružení Monitoring. A samozřejmě panu ministrovi Danieli Hermanovi, který ustál tlak, jenž byl na něho různými lidmi vyvíjen.

Zachovejte nám přízeň a držme si palce. Čeká nás mrakodrap Šantovka Tower v Olomouci a menší, ale neméně významná kauza přestavby bývalého sirotčince v České Třebové, který přímo sousedí s jedinou dochovanou románskou rotundou ve východních Čechách!

Autor je viceprezident Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví, z.s.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…