Martin Stín: Pocta Heleně Válkové

10.02.2015 10:51 | Zprávy

Paní ministryně Helena Válková prožívá těžké chvíle. Po roce práce v čele ministerstva spravedlnosti, spojené s plněním poslaneckých povinností a s účastí na vnitřních akcích hnutí ANO, to vše vykonávané se sebezničujícím nasazením, čelí nové vlně útoků, spojené s šířením pověstí o jejím definitivním konci ve funkci.

Martin Stín: Pocta Heleně Válkové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Je příznačné, že prvním signálem nepříjemností byly jako již dříve články v Lidových novinách, vlastněných Andrejem Babišem. Pak se o možnosti jejího odvolání nechal slyšet docela nahlas Jaroslav Faltýnek, zatímco Andrej Babiš aspoň odmítl vyjádřit jí podporu.

Tato situace není zcela nová. O brzkém odvolání Heleny Válkové se mluví a píše téměř od jejího jmenování a lze se domnívat, že mediální útoky vždy vyjadřovaly něčí přání. Je pro ni samozřejmě velmi únavné opakovaně se seznamovat s předpověďmi odvolání. Nájezdy novinářů, placených za její obtěžování, jí ztěžovaly  život také nepřímo přes ovlivnění vztahu části podřízených k ukládaným úkolům.

Osudovou se jí stala naivita, s kterou uvítala nabídku Hany „z Arku“ Marvanové, že ji bude podporovat z pozice její první náměstkyně. Helena Válková je čistá akademička bez jakýchkoli zkušeností z politiky, která vůbec netušila, do jakého dobrodružství se pouští. Nevím, zda věděla, že její budoucí „opora“ je pro svou vypjatou politickou počestnost a neochotu ke kompromisům neřiditelnou střelou. Ale i kdyby to věděla, sotva by ji  mohlo napadnout, jak se zachová, až se ujme moci. Funkce 1. náměstka je úlohou druhých houslí a hráli ji skromně všichni její držitelé, na které dohlédnu: Josef Baxa, Vladimír Král, Marek Gorges i Daniel Volák. Žádný z nich nevedl veřejné spory s ministrem a hleděl si své práce. V řízení svých úseků se projevovali jako profesionálové. Hana z „Arku“ Marvanová nastolila odlišný styl: když se paní ministryně nechtěla podrobit jejím názorům, řešila to mimo půdu ministerstva. Při výkonu své vlastní funkce si vedla destruktivně, což veřejně popsal její nástupce Robert Pelikán v Otázkách Václava Moravce dne 8.února 2015 přibližně takto: asi polovina ministerských legislativců odešla hromadně z úřadu kvůli neshodám s ní, týkajícím se jejího nerealistického plánu legislativních prací, po dobu jejího působení se v legislativní sekci v podstatě nepracovalo. Následky jejího způsobu výkonu funkce se dodnes nepodařilo zcela zahladit. Nicméně během neshod s Hanou „z Arku“ Marvanovou získala Helena Válková nálepku osoby nezpůsobilé komunikovat se spolupracovníky a podřízenými a již se jí nezbavila. Zrodila se také pověst o personální destabilizaci ministerstva, přestože jeho vedení se postupně zkonsolidovalo a zlepšuje se i situace ve „spodních patrech“ úřadu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Cesta k míru na Ukrajině otevřená?

9:07 Jiří Paroubek: Cesta k míru na Ukrajině otevřená?

Po ukončení oslav vítězného konce II. světové války v Moskvě ruský prezident Putin oznámil, že je př…