Kupodivu je to daňová správa, která by mohla posunout den daňové svobody o pár dní zpět k začátku roku, pokud by se jí lépe dařilo zachytit a identifikovat příjmy, které jsou dnes skryty v rámci šedé ekonomiky, tedy ty, co nejsou zahrnuty ve výši produktu. „A také pokud by daňová správa byla lépe schopna efektivně bránit příjmovou stránku státního rozpočtu proti daňovým nájezdníkům, kteří nic neprodukují, pouze se snaží část daní z našeho společného rozpočtu uloupit,“ dodává Ing. Martin Tuček, prezident Komory daňových poradců ČR.
Daňové podvody způsobují i nerovné konkurenční prostředí
Ti, kteří své příjmy nepřiznávají, či při zdanění podvádějí, snižují daňový příjem státu a současně vytvářejí v rámci konkurenčního prostředí nerovné podmínky. Jsou to tržně nerovné podmínky, pokud požadujeme od středně velké stavební firmy z každé stavební zakázky 21 % daně z přidané hodnoty a 19% daň z příjmů ze zisků, pokud je v konkurenci se zedníkem, který příjmy z obdobné zakázky nepřizná a žádnou daní nezatíží.
„Obávám se, že jako obyvatelé této země ještě máme zcela jasno v tom, že chceme vyzývat vládu k pečlivějšímu výběru daně a současně aktivně nakupovat nezdaněné služby a zboží. Zřejmě jsme si nevšimli, že se obojí vzájemně vylučuje. Boj s daňovými nájezdníky je složitější, neboť na rozdíl od běžných daňových poplatníků jejich cílem není cokoli produkovat či obchodovat, ale obchod je pouze prostředkem jak ze státní rozpočtu uloupit především spotřební daň či daň z přidané hodnoty,“ vysvětluje dále Ing. Martin Tuček, prezident KDP ČR.
Dni daňové svobody by pomohly silné nástroje pro efektivní výběr daní

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz