Michal Kobza: Přemluv ,,bábu a dědu" podruhé

10.11.2016 13:03

Umělci, kavárenští povaleči, zlatá mládež a netáhla přicházejí po chvilkové odmlce znova na scénu. Klapka, kamera a točíme. Vojta Dyk a Jiří Bartoška zapáleně burcovali v nově natočeném spotu národ k občanskému neklidu kvůli Zemanovi a údajnému směřování země. K jejich výzvě se přiklonily desítky známých osobností a někteří politici pravice typu Gazdíka a starostové (STAN) nezůstali také pozadu. Dle vlastního přesvědčení se rozhodli bojkotovat slavnostní večer na Pražském hradě. V zapomnění nemohl zůstat ani Tydýt Pavlásek - pravděpodobně nový placený šašek pražské kavárny, který na Zemana stvořil vlastní rudou báseň. Kostlivec a oběšenec vypadnul ze skříně také na známého strážce morálky Krause, který si do svého pořadu pozval rovněž buřiče.

Michal Kobza: Přemluv ,,bábu a dědu" podruhé
Foto: archív autora
Popisek: ČSSD

Nakonec se ukázalo, že si na Primě založil super výnosný rodinný podnik. Vážné emoce v umělcích vzplanuly poté co hrad vyzval ministra kultury Martina Hermana (KDU-ČSL) ke zrušení schůzky s Dalajlámou a následně odmítl udělit vyznamenání Jiřímu Bradymu. Sledu událostí využil podobně jako v byznysu dostihů a sázek Miloš Horáček, který na Staroměstském náměstí odstartoval vlastní prezidentskou kampaň. Jen ten správný dostihový kůň tam údajne chyběl. O několik dní později se občané České republiky mohli dozvědět o jeho transparentních financích získaných ožebračením jeho potencionálních voličů a potvrzením jeho oficiální kandidatury.

V kauze Brady a přijmutí Dalajlámy nevidím nic jiného nežli plánované akce kavárny a činoherníků, které měly za úkol oslabit prezidenta Miloše Zemana směrem k veřejnosti a odkopat další slabiny premiéra Bohuslava Sobotky. Kulturní dům a Jiří Bartoška májí samozřejmě také splněno. Chtěli se pouze zavděčit Babišovi a možná i budoucímu premiérovi u kterého si to nemohou rozházet. Jen málokdo by odolal dotaci 40 miliónů korun pro MMF Karlovy Vary. Tak trošku je chápu, že bez veřejných rozpočtů a mecenášů se umělcování a rozjímání nad nesmrtelností brouka provozuje ztuha. Bylo zajimavé sledovat rovněž Andreje Babiše, který se držel zpátky. K pražské kavárně ale ani k Zemanovi se vyloženě kriticky nevyjařoval.

Připomeňme si něco málo z historie, že dvorní šašci sloužili už od nepaměti k pobavení panovníků v jejich nudných chvilkách. V těchto dávných dobách nebyli ale královi šašci ztělesněním žádných hlupáků, neboť měli možnost sdělovat mocným vládcům pravdy, které by nikdo veřejně nevyslovil. Dnešní svět je bohužel jiný a prý se tomu říká demokracie, nebo také demokracie jak pro koho. Kde jaký umělec vystupuje na Václavském náměstí s americkým velvyslanectvím v zádech proti prezidentovi Zemanovi, který byl zvolen většinou českého národa. Přitom není od věci veřejnosti připomenout, že umělecká elita získává na svoje projekty veřejné peníze a také dary od různých Bakalů a dalších filantropů. Na oplátku dělají krále kazisvěty politickým krokům, které pro stát mohou zajistit opravdové finance.

Oni samotní se smějí s doutníkem v ústech, přestože přivedli například na Ostravsku tisíce hornických rodin do neštěstí. Mávají jim bez jakéhokoliv postihu s vlastními sluhy z břehu Ženevského jezera. Ne nadarmo povolil vrchní soud v Praze veřejně říkat, ,,že se o Bakalovi smí říkat, že to je gauner". Tito umělci se stali maskoty Američanů, oligarchů a VIP třídy pod škraboškou západních hodnot. Také těch, kteří si myslí, že patří do lepší společnosti, ale nikdy nebudou. Bohužel víme, že honorace je stejně nikdy nepřijme a tak jim budou sloužit pouze jako řadoví baviči. Jejich výkřiky ze tmy s davem po změně ústavy, odvolání prezidenta a zrušení přímé volby jsou úsmevné. S vidinou aplauzujícího publika a světelných reflektorů vytvářejí vlastní svět fantastických pravd, které jsou nenávistně až fanaticky zaměřené proti Rusku,Číně a Zemanovi a všem sympatizantům levice, nebo jen lidí odlišného názoru. Vytvářejí imaginární bludy, že užší spolupráce s Čínou bude znamenat návrat k "železné oponě." a krok zpět. Ve Velké Británii vozí královna čínské vládní přestavitele ve zlatých kočárech a dojednávají obchody za miliardy.

U nás je vše jinak. Zviditelňují se bezvýznamní křiklouni a proškolují Čínu z lidských práv a otázek Tibetu. Žijí v domnění, že republika patří jenom kavárně a přitom nebyli pro stát zatím žádným prokazatelným přínosem. Ke kauze Brady se vyjádříl také moderátor a bavič Jiří Krampol takto: ,,Mně takovéhle kraviny co dělá nějaký Brady vůbec nezajímají. V naší republice jsou mnohem závažnější problémy, než kdo dostane státní vyznamenání,,. Krampol se razantním způsobem zastal také důchodců, kterým z důchodu po zaplacení nutných výdajů zbývá 15 procent. Vidíme, že můžeme najít i umělce, kteří myslí jinak a to je dobrá zpráva. Premiér Bohuslav Sobotka měl okamžitě zareagovat a neposlušného lidoveckého ministra Hermana z vlády okamžitě vyprovodit. KDU-ČSL byla vždy nevyzpytatelnou a nečitelnou stranou. Lidovci tvořili v minulosti ve vládních koalicích pouze jakýsi jazýček na vahách, který se kdykoliv převážil na jinou stranu. Sobotkovo váhání a politické slabosti okamžitě využil Miloš Zeman, který veřejně vyzval Hermana ke složení funkce. Já mu dávám za pravdu, protože Česká republika měla rozjednané čínské investice v naší zemi, které mohou být ohroženy. Na čistě obchodním sbližování s Čínou, ale i Ruskem nevidím nic špatného. Správná politika a obchody se mohou dělat různými směry. Je úplne jedno, jestli to je USA, Čína, Rusko a nebo klidně Vietnam.

Česká republika by měla hledat odbytiště a potencionální možnosti v jiných zemích a otvírat pro firmy nové příležitosti. Ministr kultury Herman jednoduše přijmul tibetského duchovního Dalajlámu na svém ministerstvu schválně, přestože byla údajná dohoda, že se nemá přijímat oficiálně. Tímto krokem se Lidovci snažili vytěžit pro sebe a pražskou kavárnu pouze politické body. Strategické zájmy státu je vůbec nezajímají. Následovala celá estráda vyvolaná některými umělci, která mi živě připomněla předvolební atmosféru roku 2010, která byla zaměřena proti ČSSD. Tehdy umělci Martha Issová a Jíří Mádl natočili klip podporující pravicové strany ODS, TOP-09 a VV s uměleckým názvem ,,Přemluv bábu a dědu,,. Předvolební reklama byla určena mladším potencionálním a naivním voličům, kteří měli navštívit svoje babičky a dědečky. Cíleně je měli přesvědčovat, že volba levice je něco špatného a strašili je rovněž komunismem. Ve vzduchu viselo i odmítnutí jejich dalších navštěv, pokud budou volit jiné strany.

Nikomu ze zmíněných umělců nevadilo, že tento klip byl určitě hodně za hranou, protože bezcitně vykresloval starší lidi jako hloupé a neschopné se rozhodnout pro tu správnou volbu politické strany. Osobně jsem v tom viděl až náznaky zastrašování a kastování lidí odlišného názoru. Je to ta jejich správná demokracie a majdany, které někteří umělci po republice zvěstují ? Zde názorně vidíme, že se za cizí peníze neštítí ničeho. 21. dubna 2012 byl na Idnes. CZ otišten komentář s tímto titulkem: ,,Před dvěma lety ,,přemlouvala bábu", teď je Issová z pravice zklamaná,,. Na adresu bývalých vládních stran komentovala vlastní údajnou nespokojenost následovně: ,,Momentálně bych vybrala ODS a TOP-09 za hrubé porušení zásadních předvolebních slibů,,. A co si myslela o Věcech veřejných? ,,Neměla jsem od nich žádné očekávání, proto ani nepociťuji zklamání. Jen překvapení, a to už od samého začátku, kdy mě udivilo, že populární televizní tvář opakující poměrně legrační fráze stačí pro získání téměř jedenácti procent voličů. Až po dnešní dny, kdy žasnu nad mírou bizardnosti a amatérismu.

A přestože jsou jejich praktiky nebezpečné, nemůžu se po přečtení novin nesmát,,. Po přečtení těchto komentářů mě napadá spíše otázka, zda umělci vůbec rozumějí politice. Nevznášejí se pouze někde v dalekých galaxiích ? Nebudeme jim tolik křivdit, možná jsou jen jak se říká...,, kam vítr tam plášť", tedy kdo nás platí tomu budeme pod taktovkou sloužit. Myslím si, že by měli dělat to co umí nejlépe. Různých nesmyslných seriálů na nekonečné pokračování je mnoho a tam by se měli realizovat,neboť nenapáchají tolik škod. Jejich diletantství půjde jednoduše vystřihnout, nebo scénu zahrají znova. V zimě taky nemůžete jen tak pustit hladovou zvěř do zahrady, protože by nezůstal kámen na kameni. Politiku by měli přenechat jiným a rozumnějším, kteří budou směřovat zemi všemi směry. Herci Jiří Mádl a Martha Issová komentovali ohlas na bábu také takto: ,,Dotčení nás mrzí, ale nelitujeme.,, Z dalších komentujících byl i herec Vojtěch Dyk. ,,Jirka Mádl a Martha Issová mají hodně vzorů ve starých lidech, není to tak, že neměli rádi staré lidi.,, Režisér Zdeněk Troška, ale popisoval celou událost jinak. ,,Je to vulgární a bezcitné, navíc naivní, protože to způsobí opak, než byl záměr.

Musím se smát, když o tématu dřívější doby mluví ti, kdo se narodili a vyrůstali pro revoluci. Jen hlupák může říci, že dřív bylo všechno zlé a teď je všechno dobré. Myslím si, že naopak mladší společnost by se měla do starších lidí vžít,, uzavřel komentář Troška. Lidí, kteří se v naší republice zastanou důchodců není mnoho, ale najdou se. Mádlovi a Issové se naopak povedlo vyvolat u mladší generace posměšky a diskuzi kolik důchodci vlastně stojí náš stát peněz a jak jsou společnosti na obtíž. Je to ohavnost prvního řádu. Na internetových sítích se objevilo plno zesměšňujících příspěvků směrem k důchodcům. ,,Jejich revírem je Kaufland, jejich tempo je vražedné, důchodci z ČR buzerují, hledají slevy a sedí v autobusech ve dne v noci,,. Rozkol mezi důchodci a mladšími ročníky se po odvysílání klipu enormně zvýšil. Mladí napsali na internetu o důchodcích také toto. ,,Zatrolení důchodci, penzisté, staříčci, zombii, kraksny, kmeti, dědci, rentiéři... ,,Až budu mít hůl, budu ji taky používat jako útocnou zbraň, protože co se v mládí nenaučíš, ve stáří jako najdeš,,. Jakým směrem posouvají hodnoty dnešní generace dnešní umělci jsme měli možnost zjistit.

Možná by se někdo ze zmíněných herců mohl zamyslet kolik důchodci berou průměrný důchod a jak je těžké z těchto peněz vyžít. Chytřejší pochopí, že z těchto peněz se žije těžko a hledání slev je jejich existenční nutnost. Jednoduše řada z nich obrací každou korunu, aby mohli poplatit základní životní potřeby. Mají být tím správným vzorem a elitou naší země kavárenští neumětelové s cylindry a motýlky, pro které pojem důchodce i pokladní v supermarketu znamenají téměř sprostá slova? Jistá část společností v České republice i jinde ve světě začíná být pokřivená a materialistická a tito umělci tomu svou mírou přispívají. Po zveřejnění klipu a dalších cílených útocích před parlamentními volbami roku 2010 nakonec těsně zvítězila ČSSD. Jiřímu Paroubkovi to bohužel nestačilo k sestavení vlády a následně rezignoval. Jsou to právě zmínění umělci, kteří jistou mirou zapříčínili, že vznikla silně neoblíbená Nečasova vláda ODS, TOP-09 a VV.

Občané v průzkumech označili tuto vládní partu za nejhorší polistopadovou vládu. Špatná hospodářská politika vedla zemi k výraznému hospodářskému poklesu a k propouštění. Nezaměstnanost se z dostupných zdrojů pohybovala kolem 450 tisíc, reálně to moho být až 600 tisíc, protože někteří lidi už nebyli ani v evidenci pracovních úradu. Důchodci to neměli určitě jednoduché, neboť náklady na základní životní potřeby neustále stoupaly, zatímco důchody stagnovaly. Myslím si, že různí ti Mádlové a Dykové by mohli veřejně vystupovat spíše za zvyšování důchodů pro lidi, kteří to potřebují a zaslouží si to. Mají tito umělci nějaké sociální cítění ? Důchodců a nemohoucích je potřeba se veřejně zastat a ne je zesměšňovat a dělat z nich nepotřebné staré železo, které je společnosti na obtíž. Kam vedou zemi pokrytci, kteří volají po pravdě a lásce, která zvítězí nad tou lží a nenávistí? Část umělců bych zařadil do takové zvláštní skupiny figur. Jednou větou by se to dalo nazvat Panoptikum města pražského podporující zájmy moci pánů z USA. Vymezují se vůči značné části obyvatelstva a posmívají se slabším. Rádi vystupují za pravdu a pasují se do rolí strážců morálky.

Uvidíme jak dlouho bude ještě Bohuslav Sobotka držet zadřené otěže vedení naší země a zda nezpacká plánovanou výměnu ministrů. Možná by měl Sobotka přestat konečně naslouchat šepot svého blízkého přítele a vlivného advokáta Radka Pokorného, který si z ČSSD udělal vlastní firmu se slušným výnosem. Poradil bych mu ať začne poslouchat žalmy členké základny, voličů ČSSD a také zmíněných důchodců, nebo bude ČSSD pod jeho vedením atakovat v prosincovém průzkumu příčku 12 procent. V posledním týdnu jsem zaznamenal reakci některých předsedů místních organizací a členských základen ČSSD, kteří volají k okamžité změně ve vedení strany, která by mohla zastavit neustálý propad.

Objevily se náznaky, že by se do funkce předsedy a tahouna strany mohl vrátit opět Jiří Paroubek, který v minulosti přívedl oranžové barvy k několika velkým vítězstvím. Oddělila by se tak funkce předsedy strany ČSSD a premiéra vlády. Myslím si, že to je správná úvaha, protože ČSSD si za ty roky nevychovala stejně žádnou výraznou osobnost. V současné době se už spíše jedná o bytí či nebytí jedné z největších vládních stran a na rozmyšlenou není mnoho času. Já osobně vnímám Paroubka jako výraznou osobnost , který nikdy nezradil program našich voličů. Andrej Babiš potřebuje do boxerského ringu stejnou váhovou kategori a tou by mohl být právě Jiří Paroubek.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…