Mirko Raduševič: Šéf amerického letectva v Evropě si myslí, že je Rusko dohání

18.09.2015 7:32 | Zprávy

Vrchní velitel leteckých sil USA v Evropě generál Frank Gorenc si myslí, že ruské letectvo se již svojí silou přiblížilo americkému.

Mirko Raduševič: Šéf amerického letectva v Evropě si myslí, že je Rusko dohání
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Dopravní letadlo, ilustrační foto

„Musím upřímně konstatovat, že výhoda, kterou jsme měli ve vzduchu vůči Rusku, se zmenšuje. Co je nejvíce alarmující, je skutečnost, že se to netýká pouze leteckých strojů, ale zároveň schopnosti zabezpečení vzdušného prostoru. Tuto schopnost budeme muset ještě nacvičovat,“ uvedl začátkem týdne Gorenc na setkání představitelů amerického letectva na základně National Harbour ve státě Maryland a jeho názory přenesl server AirForce Times. Včera myšlenky amerického generála zopakoval rakouský deník Die Presse . Podle Gorence Rusové hodně investovali do letectva po válce s Gruzií v roce 2008. „Zdá se, že se jim tenkrát nezamlouvalo, to co viděli ve vzduchu a od té doby můžeme v tomto ohledu pozorovat velké úsilí o modernizaci a zvyšování kapacity ruského letectva,“ řekl americký generál. Rusko válku s Gruzií vyhrálo, ale protivzdušná obrana zklamala. Rusové přišli o tří až čtyři letadla Suchoj Su-25 (v české armádě měl letoun přezdívku „Hrabě“), jeden až dva nadzvukové útočné letouny Su-24 a strategický bombardér Tupolev Tu-22M3.

To na co Frank Gorenc dále upozorňuje, není problém v oblasti Pacifiku. Zde se američtí vojenští činitelé soustředili na vývoj a schopnost Číny zabezpečovat vzdušný prostor. Problém slabé protivzdušné obrany však nevznikl jinde ve světě než právě v Evropě. Podle generála Rusko dosáhlo excelentní protivzdušné obrany v Kaliningradu a Krymu. Gorenc svými výroky chce strhnout pozornost předních amerických činitelů na letectvo, kdy může každým okamžikem dojít k narušení rovnováhy nejen v Evropě, ale na celém světě.

„Jedná se o systém ruských protiletadlových střel dlouhého doletu, které jsou vrstveny do několika obranných zón, že je velice komplikované proniknout jejich obranný štítem,“ uvedl Gorenc a dodal, že západní síly budou muset vyvinout nový systém TTPs (tactics, techniques and procedures), který umožní efektivnější působení střel dlouhého doletu SAM (surface-to-air missile).

Mimoto americký generál upozorňuje na velký vývoj ruských nepilotovaných letounů.

Letecké síly USA jsou rozprostraněny na sedmi hlavních evropských základnách ve Velké Británii (Lakenheath, Mildenhall), Německu (Ramsteinu a Spangdahlem), Itálii (Aviano), Portugalsku (Azory) a Turecku (Incirlik).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Spravedlnost pro manžele Zadehovy

12:46 Zdeněk Jemelík: Spravedlnost pro manžele Zadehovy

Internetový portál Česká justice mě dne 28.dubna 2025 potěšil článkem „Nejvyšší soud: V kauze Zadeh …