Miroslav Novák: Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí – očekáváný hluboký pokles domácí ekonomiky a zároveň dno

31.07.2020 17:58

Výkon domácí ekonomiky ve 2. čtvrtletí letošního roku byl zásadně ovlivněn protikoronavirovými vládními opatřeními, která dočasně paralyzovala hospodářskou aktivitu.

Miroslav Novák: Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí – očekáváný hluboký pokles domácí ekonomiky a zároveň dno
Foto: red
Popisek: Akcenta
reklama

Od konce dubna sice docházelo k pozvolnému rozvolňování epidemiologických opatření a hospodářská aktivita začala ožívat, avšak hlubokému poklesu domácí ekonomika nepřekvapivě neunikla.

HDP ve 2. čtvrtletí podle předběžného odhadu ve srovnání s 1. čtvrtletím poklesl o 8,4 % a o 10,7 % meziročně. Vzhledem k mimořádnosti situace vlastně nakonec toto číslo není zas až tak tragické, i když se jedná o historicky nejhorší výsledky tuzemské ekonomiky v její novodobé historii.

Z poptávkové strany ve 2. čtvrtletí očekávaně poklesla spotřeba domácností, investice a silně negativně byl zasažen zahraniční obchod. Z nabídkové strany výrazný pokles vykázal průmysl a ta část sektoru služeb, která byla nejvíce zasažena epidemiologickými opatřeními.

Ze samotného propadu ekonomiky ve 2. čtvrtletí nemá smysl dělat katastrofické závěry. Obdobná čísla lze očekávat v podstatě ve všech evropských zemích a ČR není výjimkou. Klíčové je nyní soustředit se na budoucnost a na to, aby nadcházející čtvrtletí byly ve znamení rychlého a především udržitelného hospodářského oživení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Josef Ježek: Blbost kvete

22:57 Josef Ježek: Blbost kvete

Jak to vidím já...