Miroslav Pořízek: Čtvrtstoletí od Havlovy prezidentské amnestie

02.01.2015 19:36 | Zprávy

Zatímco mainstreamové sdělovací prostředky se v minulých týdnech předbíhaly v množství nejrůznějších „zajímavých informací“ souvisejících s událostmi konce roku 1989 v tehdejším Československu a dávaly si patřičně záležet na pečlivém výběru toho o čem informovat a jak a co naopak zamlčet, přesně tak, aby naše kapitalistické čtvrtstoletí se jevilo v těch nejlepších barvách a poválečná desetiletí naopak údajně jako doba úpadku, temna, bídy a strašlivé devastace celé společnosti, jsou události, na které zapomínat nelze i s ohledem do budoucnosti pro výstrahu a poučení dalších generací.

Miroslav Pořízek: Čtvrtstoletí od Havlovy prezidentské amnestie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vazební věznice Praha-Pankrác

Jednou z těchto událostí, které se oficiálně již příliš nezmiňují, a když, tak jen neúplně a bez patřičných nezastupitelných údajů, patří mezi mnoha jinými i zločinná Havlova prezidentské amnestie z počátku roku 1990.

Prezident Havel vyhlásil velkou amnestii 1. ledna 1990

Prezident Václav Havel vyhlásil dne 1. ledna 1990 rozsáhlou a do té doby prakticky nevídanou amnestii co do rozsahu i rychlosti jejího provedení, bez ohledu na mnohé rizikové faktory, které s sebou takové rozhodnutí vždy přináší.

Z celkového počtu 33700 (23700 v ČSR a 10000 v SSR) nepodmíněně odsouzených osob v tehdejší ČSSR, mělo být plných 23500 osob, tedy více než dvě třetiny, včetně vrahů, propuštěno. Celé řadě dalších odsouzených měl potom být trest zmírněn. U mnoha obviněných také v důsledku amnestie již ani nebylo zahájeno trestní stíhání. Velmi cenná svědectví o přípravě této amnestie, včetně různých informací ze zákulisí, průběhu amnestie, později podal člověk z nejpovolenějších, tehdejší náčelník správy Sboru nápravné výchovy ČSR dr. Jaroslav Konečný. Zkušený odborník, který více než dvacet let vykonával funkci náčelníka nápravě výchovného ústavu pro ženy ve Všehrdech na Chomutovsku. Od roku 1983 poté vykonával právě již zmíněnou funkci náčelníka správy SNV – ČSR. Pod jeho vedením byly v ČSR zmodernizovány nápravně výchovné ústavy a věznice. Celou práci SNV – ČSR řídil v souladu s Pravidly OSN pro zacházení s vězni. V neposlední řadě pak doplnil Sbor o kvalifikované pracovníky a zasloužil se i o vzrůst vzdělanosti příslušníků Sboru. Tento vysoce kvalifikovaný odborník, který za sebou měl viditelné výsledky, brzy upadl v nemilost nového režimu a jako tzv. „nepotřebná stará struktura“, byl nakonec i bez udání konkrétních důvodů k 30. dubnu 1990 ze Sboru propuštěn. Neoficiálně se uvádělo, že se stal nežádoucí osobou proto, že ještě 23. listopadu 1989 podepsal prohlášení, ve kterém se varovalo před nebezpečím státního převratu a kde se schvaloval policejní zákrok na Národní třídě proti nepovolené demonstraci směřující do centra hlavního města. Konečný však byl nepochybně propuštěn právě proto, že nesouhlasil s rozsahem amnestie a způsobem jejího provedení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Vláda zkomplikovala život nejen školám

13:57 Jiří Paroubek: Vláda zkomplikovala život nejen školám

Novela školského zákona obsahuje řadu pozitivních i kontroverzních změn a vytváří obcím jeden velký …