Nechceme zámek Veleslavín nechat vydražit developerům, má sloužit veřejnosti

31.10.2018 18:12

Pražský Veleslavínský zámek a k němu přilehlý park se vzrostlými stromy, které jsou zeleným ostrovem v okolní zástavbě, půjde z rozhodnutí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových do dražby.

Nechceme zámek Veleslavín nechat vydražit developerům, má sloužit veřejnosti
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Současnému nájemci končí smlouva na konci listopadu a okamžitá dražba je prý zákonnou nezbytností. K opakovaně otevřené otázce veřejného zájmu se ÚZSVM vůbec nevyjadřuje. Zároveň o zámek projevily jednomyslně zájem Městská část Praha 6 i pražský magistrát. Nikdo z nich však neměl reálnou časovou možnost zpracovat detailní podklady pro odklad dražby. Tedy druhá nejvyšší veřejná dražba v historii je naplánována na 30. listopadu 2018. Podaří se dražbu zastavit?

Zámek Veleslavín je jednou z posledních potenciálně kulturních míst a zelených částí v oblasti, kde v následujících letech přibude cca 100 000 lidí. Developeři se školami, školkami a kulturními či komunitními centry nepočítají a objekt zámku s parkem se přirozeně k těmto a dalším účelům nabízí. V areálu zámku jsou také vodní zdroje: potok a prameniště Dejvického potoka, které v kombinaci se stávající vzrostlou zelení mají potenciál udělat čtyřměsíční vedra v Praze mnohem snesitelnější. S ohledem na veřejný zájem o zámek požádal magistrát a za odhadní cenu 317 mil. Kč o něj má zájem i Městská část Praha 6. Dále o zámek také projevily zájem další veřejné kulturní či historické instituce.

Rozhodování o osudu zámku Veleslavín se v těchto dnech posouvá do nejvyšších pater politiky. Tento čtvrtek bude poslankyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) interpelovat ministryni financí Alenu Schillerovou (ANO), jejíž úřad je přímo nadřízený Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Úřad má k zámku vlastnická práva a rozhodl se ho urychleně prodat v dražbě. Argumentuje tím, že jej ostraha objektu stojí 70 000 Kč měsíčně. Otázka ale stojí tak, zda je úspora několika desítek tisíc ve srovnání s nevratnou ztrátou objektu opravdu veřejným zájmem. K veřejnému zájmu se ÚZSVM vytrvale odmítá vyjadřovat.

V současné době je dražba čerstvě vyhlášena. Jsou důvodné pochybnosti, že při vyhlášení dražby nebyly dodrženy právní předpisy, které upravují nakládání s veřejným majetkem. V tuto chvíli dražbu mohou zastavit například právě ministryně financí či přímo vláda (podle § 23 Zákona o majetku ČR).

Veronika Zapletalová, ředitelka spolku Hradní potok, který se celou kauzou zabývá, řekla: “Zastavení dražby je v tuto chvíli jedinou záchrannou brzdou pro to, aby magistrát a městská část měly možnost detailně procesně připravit vše pro získání zámku, o který již projevily a deklarovali vážný zájem. Pokud se dražba nezastaví nebude pro veřejnost cesty zpět, jak zámek získat. Podaří se ministerstvu  financí či vládě  jednat opravdu ve veřejném zájmu tak, aby zámek a jeho zelený areál mohli využívat občané? Ministryně financí Alena Schillerová a vláda mají právě teď  jedinečnou možnost veřejnému zájmu pomoci. Doufejme, že ji využijí! Dražba je vyhlášena již na 30. listopadu 2018.”

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Upálit neznamená vyvrátit

21:39 Štěpán Křeček: Upálit neznamená vyvrátit

Společnost BH Securities se na kapitálovém trhu pohybuje již déle než 25 let. Za toto čtvrtstoletí j…